PARTNER PORTALU
 • BGK

Kraków: Dawne kino "Światowid" czeka przebudowa. Muzeum PRL-u zyska nową wystawę

 • aw/PAP    10 listopada 2017 - 16:53

- Przygotowanie projektów otworzy drogę do gruntownego remontu i przebudowy budynku oraz stworzenia wystawy stałej - mówił Jacek Salwiński, wicedyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, które na zlecenie gminy Kraków zarządza Muzeum PRL-u.
• Umowę dotyczącą zaprojektowania wystawy stałej oraz adaptacji architektonicznej i przebudowy budynku dawnego kina "Światowid" podpisali w Krakowie przedstawiciele Muzeum PRL-u z firmą MAE Multimedia Art Education.

• Wiosną tego roku ministerstwo wycofało się z finansowania prac mających doprowadzić do stworzenia Muzeum PRL-u wraz z wystawą stałą, ale jednocześnie resort podtrzymał chęć współprowadzenia placówki.

 

"To bardzo ważne wydarzenie dla Muzeum PRL-u i cieszymy się bardzo, że wreszcie do niego doszło. Przygotowanie projektów otworzy drogę do gruntownego remontu i przebudowy budynku oraz stworzenia wystawy stałej" - mówił Jacek Salwiński, wicedyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, które na zlecenie gminy Kraków zarządza Muzeum PRL-u.

Muzeum PRL-u (w organizacji) mieści się w dawnym budynku kina "Światowid" w centrum socrealistycznej zabudowy Nowej Huty. Działa od kwietnia 2013 r. i jest współprowadzone przez gminę Kraków oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zakończenie prac projektowych planowane jest na luty 2019 r. Będą one kosztowały 2,6 mln zł i zostaną sfinansowane ze środków ministerstwa. Gdy projekty będą gotowe, trzeba będzie szukać pieniędzy na ich realizację i ogłosić przetarg na wykonawcę.

Dyskutowana jest koncepcja, aby w dawnym kinie "Światowid" powstała placówka poświęcona nie tyle historii PRL-u, co dziejom Nowej Huty po 1945 r., historia tej dzielnicy ma zajmować w scenariuszu wystawy stałej istotne miejsce. Koszt wszystkich prac związanych z przystosowaniem budynku na potrzeby muzeum szacowany jest na 50 mln zł.

Konkurs na projekt architektoniczno-budowlany, scenariusz wystawy stałej i projekt jej aranżacji rozstrzygnięto w październiku 2016 r. Zwycięski projekt firmy MAE Multimedia Art & Education przewiduje m.in.: umieszczenie głównej sali ekspozycyjnej pod placem znajdującym się przed wejściem do budynku i urządzenie na dachu kina letniego. Obiekt w całości ma być przystosowany do potrzeb niepełnosprawnych.

Wiosną tego roku ministerstwo wycofało się z finansowania prac mających doprowadzić do stworzenia Muzeum PRL-u wraz z wystawą stałą, ale jednocześnie resort podtrzymał chęć współprowadzenia placówki i przekazywania dotacji na jej bieżącą działalność. Powodem takiej decyzji resortu miały być opóźnienia w realizacji projektu. Władze Krakowa podkreślały, że zmiany w harmonogramie prac wynikały z procedur i przedłużających się procesów decyzyjnych, także z udziałem ministerstwa.

Po sierpniowym spotkaniu w Warszawie wiceministra kultury Jarosława Sellina i zastępcy prezydenta Krakowa Andrzeja Kuliga poinformowano, że ministerstwo przekaże także dotację na scenariusz i projekt ekspozycji stałej Muzeum PRL-u oraz dokumentację prac budowlanych i adaptacyjnych w budynku dawnego kina Światowid.

Od 2019 r. miasto Kraków będzie podmiotem samodzielnie prowadzącym tę placówkę i to gmina będzie musiała zdobyć fundusze na prace budowalne w obiekcie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.