PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków: Dni Pamięci Ofiar Gestapo 2016 coraz bliżej

  • PAP/MN    7 września 2016 - 17:57
Kraków: Dni Pamięci Ofiar Gestapo 2016 coraz bliżej
Program tegorocznych Dni Pamięci Ofiar Gestapo będzie zróżnicowany (fot. wikipedia.org)

• Spotkania z krewnymi bohaterów wojennych, konferencja naukowa, wystawy, prelekcje i gra miejska znajdą się w programie obchodów Dni Pamięci Ofiar Gestapo, które odbędą się w Krakowie 10-11 września.
• Dni Pamięci Ofiar Gestapo organizuje od 2007 r. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (MHK) - oddział Ulica Pomorska, aby przypominać tragiczną historię Domu Śląskiego przy ul. Pomorskiej 2.
"To jedno z najważniejszych miejsc w historii okupacyjnego Krakowa. W czasie okupacji niemieckiej znajdowały się tu cele i siedziba Gestapo. Muzeum sprawuje opiekę nad celami, w których znajduje się kilkaset napisów pozostawionych przez osoby tam przesłuchiwane" - mówił o Domu Śląskim Grzegorz Jeżowski z MHK, na spotkaniu z dziennikarzami w środę.

Szczególną uwagę zwrócił na spotkanie z Lidią Śliwą - krewną Antoniego Ulatowskiego, i z Marią Kamykowską - córką Władysława Gałki.

Antoni Ulatowski wraz z Tadeuszem Surzyckim są patronami tegorocznych Dni Pamięci Ofiar Gestapo.

Ulatowski urodził się w 1922 r. w Tuchowie. Był żołnierzem Narodowej Organizacji Wojskowej. W 1944 r. Gestapo aresztowało go, zamordowało jego matkę i brata. Osadzony w celi budynku przy ul. Pomorskiej 2 Ulatowski wykrwawił się na śmierć.

"Do tej pory zachowały się napisy z nim związane i to jest też powód, dla którego ten człowiek, młody chłopak, jest patronem Dni" - powiedział przedstawiciel MHK.

Drugi patron obchodów Tadeusz Surzycki urodził się w 1903 r. w Czernichowie k. Krakowa. W czasie okupacji zajmował się sprawami wojska z ramienia krakowskiego oddziału Stronnictwa Narodowego. W 1940 r. trafił do więzienia przy ul. Montelupich w Krakowie, skąd trafił do KL Auschwitz - tu zginął na początku 1941 r.

Czytaj też: Amerykanie popierają pomysł izby pamięci w Szubinie

Lidia Śliwa opowie o Ulatowskim podczas konferencji naukowej w piątek. Opowieści Marii Kamykowskiej, córki Władysława Gałki, zainteresowani będą mogli posłuchać w sobotę. "Pani Maria Kamykowska opowie, jak widziała ojca w tamtych latach" - zapowiedział Jeżowski i opisał krótko postać Gałki: "To był człowiek również związany ze strukturami Narodowej Organizacji Wojskowej, poszukiwany intensywnie przez Gestapo ukrywał się w Krakowie. (…) Został aresztowany w 1945 r. Jego historia jest bardzo tragiczna, przebywał kilka miesięcy w celi z wyrokiem śmierci, przeszedł bardzo ciężkie śledztwo". Gałka to także żołnierz wyklęty. Spędził 10 lat w stalinowskich więzieniach.

Jak podkreślił przedstawiciel MHK, program tegorocznych Dni Pamięci Ofiar Gestapo jest zróżnicowany. Oprócz spotkań z krewnymi bohaterów niepodległościowych Muzeum zaprasza m.in. na wystawy i prelekcje.

Tak jak w latach ubiegłych, uroczystości uświetni apel pamięci ku czci ofiar Gestapo. Apel z udziałem Wojska Polskiego odbędzie się w piątek rano przy ul. Pomorskiej 2.

Muzeum organizuje obchody we wrześniu, ponieważ w tym miesiącu niemieckie formacje policyjne przejęły Dom Śląski.

Czytaj tez: Otwarcie Muzeum Warszawy wiosną 2017 roku

13 września 1939 r., kilka dni po wkroczeniu oddziałów Wehrmachtu do Krakowa, budynek Domu Śląskiego został zajęty przez niemieckie formacje policyjne i do 17 stycznia 1945 r. był siedzibą Komendy Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa, której wydziałem była Tajna Policja Państwowa (Geheime Staatspolizei) - Gestapo.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.