PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków: działa już żywa szopka przy bazylice franciszkanów

  • PAP / MIW    25 grudnia 2017 - 18:59
Kraków: działa już żywa szopka przy bazylice franciszkanów
Krakowianie i turyści podziwiają „żywą szopkę”, zorganizowaną przez franciszkanów przy ich bazylice. (fot. krakow.pl)

Krakowianie i turyści podziwiają „żywą szopkę”, zorganizowaną przez franciszkanów przy ich bazylice. Przy szopce, w której są zwierzęta z krakowskiego zoo i od hodowców prywatnych, odbywa się kolędowanie, koncerty; w drugi dzień świąt zostaną tu wystawione jasełka.
- Szopka cieszy oczy i napawa radością widzów już od 25 lat. Mamy nadzieję, że tegoroczne wydarzenia, zorganizowane przy szopce z okazji jubileuszu, będą przyciągać tłumy przez całe święta - powiedział rzecznik prasowy "żywej szopki" br. Piotr Kantorski.

Pierwsza "żywa szopka", w której prawdziwe zwierzęta otaczają postacie biblijne, stanęła przy ul. Franciszkańskiej w 1992 r. W tym roku więc, choć szopkę zorganizowano po raz 26., upływa 25 lat od postawienia w tym miejscu pierwszej konstrukcji imitującej betlejemską stajenkę.

Tegoroczną szopkę zainaugurowało w Wigilię późnym wieczorem spotkanie metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego z wiernymi. Arcybiskup złożył przybyłym przed bazylikę franciszkanów życzenia. Odbyło się także wspólne kolędowanie. Później nastąpiła msza św. w franciszkańskiej świątyni, zaś abp Jędraszewski udał się na pasterkę na Wawel.

Drugiego dnia świąt "Kilkoma słowami o Bożym Narodzeniu" podzieli się z zebranymi przy szopce ks. Wojciech Węgrzyniak, badacz Pisma Świętego. Ze zgromadzonymi na placu kolędować będą zespół Jakubowe Muszelki z Krakowa i grupa Ku Chwale z Nowego Sącza. Jasełka wystawią podopieczni i współpracownicy franciszkańskiego ośrodka San Damiano z Chęcin. Wydarzenia towarzyszące "żywej szopce" zakończy koncert kolęd Magdaleny Anioł z zespołem.

Franciszkanie zachęcają przechodzących w pobliżu okna papieskiego i placu, na którym jest szopka, do modlitwy, a także zapraszają na skromny poczęstunek w auli św. Jakuba w bazylice.

Tradycja franciszkańskiej żywej szopki narodziła się we włoskiej miejscowości Greccio, gdzie w 1223 r. św. Franciszek - za pomocą spektaklu z udziałem żywych zwierząt - postanowił przedstawić ludziom opowieść o narodzinach Jezusa w Betlejem. 25 lat temu krakowscy franciszkanie przenieśli tę tradycję do Polski

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.