PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków gospodarzem 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO

  • PAP/JS    12 czerwca 2017 - 15:59
Kraków gospodarzem 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO
Uroczyste otwarcie sesji z udziałem przedstawicieli polskiego rządu odbędzie się 2 lipca na Wawelu Fot. Krakowskie Biuro Festiwalowe

3 tys. gości z ponad 190 krajów będzie uczestniczyć w 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, która 2 lipca rozpocznie się w Krakowie.
• Uczestnicy sesji będą mieli zapewnioną darmową komunikację miejską i będą mogli wziąć udział w wycieczkach przygotowanych przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

• Do dyspozycji delegatów oraz zagranicznych dziennikarzy będzie dodatkowo dziesięciu przewodników.

To największe tegoroczne wydarzenie na szczeblu rządowym i najdłuższy kongres organizowany w Centrum Kongresowym ICE Kraków – mówił prezydent miasta Jacek Majchrowski.

Uroczyste otwarcie sesji z udziałem przedstawicieli polskiego rządu odbędzie się 2 lipca na Wawelu. Oprócz przedstawicieli 21 państw członkowskich Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w obradach w ICE Kraków uczestniczyć będą delegacje z blisko 200 krajów - sygnatariuszy konwencji UNESCO oraz reprezentanci organizacji pozarządowych. Sesji przewodniczył będzie prof. Jacek Purchla.

"Wydarzenie to można porównać do szczytu NATO w Warszawie. Podczas tej sesji będą zapadać decyzję dotyczące światowego dziedzictwa nie tylko w Polsce, ale we wszystkich krajach członkowskich" - mówił Majchrowski. Dodał, że wydarzenie to wpłynie bardzo mocno na branżę turystyczną w mieście. Przypomniał, że Stare Miasto w Krakowie znalazło się w 1978 r. razem z Kopalnią Soli w Wieliczce na pierwszej Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. "Sesja będzie okazją do pokazania, że nie zmarnowaliśmy tych lat" - dodał prezydent.

Zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig mówił, że w związku z przygotowaniami do sesji budynek ICE Kraków był wizytowany ponad 20 razy przez przedstawicieli instytucji międzynarodowych oraz krajowych. "Miasto wyda na organizację tego wydarzenia ponad 2 mln zł" - powiedział Kulig. "Nasza rola gospodarza podlega pewnym ograniczeniom. W czasie sesji budynek ICE Kraków będzie zarządzany nie przez nas, tylko przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, który w imieniu ministra kultury jest głównym organizatorem" - zastrzegł. Jak dodał wydarzenie ma kosztować w sumie ok. 14 mln zł.

Sesja będzie najdłuższym z dotychczasowych kongresów organizowanych w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Jak poinformował zastępca dyrektora Krakowskiego Biura Festiwalowego Robert Piaskowski na potrzeby tego wydarzenia sala audytoryjna zostanie przekształcona w salę plenarną z biurkami do pracy dla blisko 400 delegatów, członków komitetu wykonawczego i prezydium. "ICE Kraków spełnia wszystkie kilkudziesięciostronicowe wymogi techniczne i bezpieczeństwa dla organizacji tego typu kongresów" - zapewnił Piaskowski. Dodał, że poza obradami Komitetu w ICE odbywać się będą zakulisowe rozmowy oraz tajne prezentacje dotyczące zabytków zagrożonych, także wystawy. W sumie odbywać się będzie 35 wydarzeń. Obrady będą tłumaczone symultanicznie na wiele języków, w tym na cztery oficjalne języki sesji: angielski, arabski, francuski i hiszpański.

Uczestnicy sesji będą mieli zapewnioną darmową komunikację miejską i będą mogli wziąć udział w wycieczkach przygotowanych przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Do dyspozycji delegatów oraz zagranicznych dziennikarzy będzie dodatkowo dziesięciu przewodników. Będą też mogli uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych cyklicznie odbywających się w mieście m.in. w Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych, Festiwalu Etno Kraków/Rozstaje 2017 i Letnim Festiwalu Jazzowym Piwnicy pod Baranami oraz Festiwalu Muzyki Polskiej.

Obradom towarzyszyć będą: Forum Młodych (25 czerwca - 1 lipca), Forum Społeczeństwa Obywatelskiego (1 lipca) oraz Forum Zarządców Miejsc Światowego Dziedzictwa (30 czerwca - 6 lipca).

Pamiątką po sesji będzie "Ogród nadziei" na Bulwarze Kurlandzkim nad Wisłą z rzeźbami, które podarowała Krakowowi paryska artystka, ambasador pokoju UNESCO Hedva Ser. Ich odsłonięcie nastąpi 3 lipca z udziałem rzeźbiarki oraz sekretarz generalnej UNESCO Iriny Bokovej. Wzdłuż ul. Monte Cassino powstanie Aleja Kongresowa, w której przy okazji wielkich wydarzeń sadzone będą kolejne drzewa. Pierwszym będzie platan klonolistny.

Zamknięcie obrad 12 lipca uświetni przygotowywana przez miasto i Krakowskie Biuro Festiwalowe gala w Muzeum Inżynierii Miejskiej. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.