PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków: Jubileuszowa 10. edycja Noc Cracovia Sacra startuje w poniedziałek

  • PAP/KDS    13 sierpnia 2017 - 16:54
Kraków: Jubileuszowa 10. edycja Noc Cracovia Sacra startuje w poniedziałek
Jednym z miejsc, które będzie można odwiedzić w ramach imprezy będzie Muzeum Historyczno-Misyjne Zgromadzenia Księży Misjonarzy (fot. facebook.com Muzeum Historyczno-Misyjne Zgromadzenia Księży Misjonarzy)

W poniedziałek (14.08) w Krakowie rozpoczyna się jubileuszowa 10. Noc Cracovia Sacra. Podczas dwudniowej imprezy będzie można zwiedzać niedostępne na co dzień zakamarki kościołów i klasztorów, czy wysłuchać koncertów w świątyniach.
Jak informuje Anna Kurzejowska z Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa, przedsięwzięcie ma na celu ukazanie fenomenu religijnego miasta, częstokroć zwanego drugim Rzymem, z racji dużej liczby kościołów. Organizatorzy Nocy Cracovia Sacra podkreślają, że w swoim kształcie, charakterze i bogactwie programowym nie mają one odpowiednika w Europie.

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Skarby krakowskich klasztorów" a jej nowością są wydarzenia przygotowane specjalnie dla dzieci, m.in. gry i zabawy u Karmelitów na Piasku, czy warsztaty dla dzieci "Wczoraj i dziś, czyli co to jest zabytek?" w opactwie oo. benedyktynów w Tyńcu.

Podczas dwóch dni i nocy będzie można zobaczyć wiele niedostępnych na co dzień zabytków sakralnych. Na zainteresowanych czekają m.in. biblioteki i archiwum w klasztorze Zgromadzenia Księży Misjonarzy, wystawa Skarby biblioteki w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Piasku czy pierwszy publiczny pokaz listów św. Faustyny w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Bonifratrzy, prowadzący od wieków szpital w Krakowie, pokażą cenne księgi z bibliotek: bonifratrów i trynitarzy, a także najstarszą zachowaną w Polsce dokumentację medyczną sporządzaną przez Bonifratrów: księgi chorych, księgi ordynacji medycznych oraz karty chorych. Ojcowie Paulini ze Skałki udostępnią dla zwiedzających cenne zbiory maryjne.

Inauguracja tegorocznej edycji Nocy Cracovia Sacra została zaplanowana na poniedziałek wieczorem w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Rozpocznie ją koncert "Jeszcze Polska Muzyka" podczas którego melomani wysłuchają światowej prapremiery Symfonii nr 1 "Chrztu" na chór i orkiestrę Pawła Sydora, w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej oraz Górecki Chamber Choir. W sumie w ciągu dwóch dni w krakowskich świątyniach zabrzmi 19 koncertów muzyki sakralnej.

Organizatorem Nocy Cracovia Sacra jest Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa we współpracy z krakowskimi klasztorami i kościołami.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, na niektóre obowiązują nieodpłatne wejściówki. Jak podkreślają organizatorzy, przedsięwzięcie co roku cieszy się wielkim zainteresowaniem - średnio każdego roku bierze w nim udział ok. 30 tys. osób. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.