PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków Miastem Literatury UNESCO

  • PAP    21 października 2013 - 14:54
Kraków Miastem Literatury UNESCO

Kraków otrzymał tytuł Miasta Literatury UNESCO - ogłosiły w poniedziałek władze tej organizacji. To zwieńczenie trwających ponad trzy lata starań, by doceniono literackie tradycje miasta oraz odbywające się w nim festiwale i imprezy poświęcone literaturze.
Kraków jest pierwszym miastem Europy Środkowo-Wschodniej i drugim po Reykjaviku nieanglojęzycznym, które zostało Miastem Literatury UNESCO.

W poniedziałek o godz. 12.30 prezydent Krakowa Jacek Majchrowski powiadomiając o decyzji UNESCO podkreślił, że tytuł ma wymiar prestiżowy, ale też, daje możliwość korzystania z środków UE m.in. na rozwój czytelnictwa.

Środowiska literackie od 2010 r. zabiegały, by Kraków stał się Miastem Literatury UNESCO. Formalny wniosek w tej sprawie został złożony pod koniec 2011 r., a proces koordynowało Krakowskie Biuro Festiwalowe.

W Krakowie mieszka wielu pisarzy i poetów. Z miastem związani byli m.in. nobliści Wisława Szymborska i Czesław Miłosz oraz zmarły niedawno dramaturg Sławomir Mrożek. Pod Wawelem organizowane były Spotkania Poetów Wschodu i Zachodu. Od 2009 r. odbywają się dwa duże festiwale literackie: Festiwal Miłosza i rozpoczynający się właśnie w poniedziałek Festiwal Conrada. W Krakowie swoją siedzibę ma Instytut Książki i wiele wydawnictw.

W 2011 r. miasto przystąpienie do Międzynarodowej Sieci Miast Pisarzy Uchodźców (ICORN), pomagającej literatom, którzy z powodu prześladowań nie mogą swobodnie żyć i tworzyć we własnym kraju. W ramach programu ICORN w Krakowie gościło dwoje pisarzy: Maria Amelie - pisarka rosyjskiego pochodzenia, która po napisaniu książki opisującej doświadczenia nielegalnej imigrantki została deportowana z Norwegii oraz Kareem Amer - egipski blog skazany na karę więzienia za krytykę rządu Hosniego Mubaraka.

Kraków jest siódmym Miastem Literatury UNESCO. Tytuł ten uzyskały wcześniej: Edynburg (Wielka Brytania), Melbourne (Australia), Iowa City (miasto na wschodzie stanu Iowa w USA), Dublin (Irlandia), Reykjavik (Islandia) i Norwich (Wielka Brytania).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.