PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków - miasto nasycone poezją i prozą

  • PAP    18 stycznia 2013 - 18:45
Kraków - miasto nasycone poezją i prozą

Trwają ostatnie prace przy realizacji filmu o literackim Krakowie w reżyserii Magdaleny Piekorz. Jego narratorem i bohaterem jest poeta Adam Zagajewski. "Chcieliśmy pokazać miasto nasycone poezją i prozą" - podkreślali w piątek na konferencji prasowej twórcy dokumentu.
Roboczy tytuł obrazu to "Kraków Adama Zagajewskiego". Poeta i eseista pokazuje w nim literackie oblicze miasta. Opowiada o swoich mistrzach, ulubionych miejscach oraz pisarzach i poetach związanych z Krakowem - tych wielkich jak Czesław Miłosz i Wisława Szymborska, i tych mniej znanych, dla których Kraków jest źródłem inspiracji.

"Ten film będzie trochę budowany na kształt wiersza, od pojedynczych zdań, słów, a czasem nawet od pewnego chaosu można wyjść do obrazu literackiego miasta" - mówiła na piątkowej konferencji prasowej Piekorz. Dodała, że w filmie pojawia się głos Adama Zagajewskiego i on sam w roli przewodnika po Krakowie. Przyznała, że praca nad tym filmem, była dla niej samej pewnego rodzaju odkryciem.

"Ciekawe jest to, na ilu płaszczyznach można o literaturze opowiedzieć. Nasza literatura poprzez kontekst polityczno-historyczny, poprzez to jak się zmieniała i wpływała na twórców i jak twórcy ją kształtowali, jest wyjątkowa. Miasto jest natchnieniem dla poetów i pisarzy, ale też historia sprzęga się z literaturą. Czasem literatura jest ucieczką przed tym, co się dzieje w kraju i w mieście. O tym też chcielibyśmy opowiedzieć w tym filmie" - mówiła Piekorz.

Zagajewski wyznał, że było to jego pierwsze spotkanie z kamerą dłuższe niż pięciominutowe. "Chciałem uniknąć gwiazdorstwa. Nie chciałem, żeby to był film o mnie, ale o literackim Krakowie pokazanym trochę moimi oczami (...). Chcieliśmy pokazać substancję miasta, nasyconą poezją, prozą, miasto niezwykłe, aż tak bardzo przemienione przez sztukę i literaturę, a jednocześnie chcemy pokazać Kraków zwykły, ten widzialny, materialny, żeby poznali go widzowie z Zachodniej Europy" - dodał.

Autorem zdjęć do filmu jest Marcin Koszałka. Magdalena Piekorz zaapelowała w piątek o kontakt z Krakowską Komisją Filmową osób, które posiadają wyjątkowo ciekawe archiwalia: listy, wiersze i zdjęcia dawnego Krakowa związane z osobowościami literackimi. Twórcy filmu chcą je wykorzystać.

Premierę "Krakowa Adama Zagajewskiego" zaplanowano w maju tego roku podczas kolejnej edycji Festiwalu Czesława Miłosza. Zrealizowany w Krakowie i Małopolsce film ma być zwiastunem całego cyklu promującego literackie stolice Europy.

Wiceprezydent Krakowa ds. kultury i promocji miasta Magdalena Sroka podkreśliła, że chodzi o pokazanie literackiego dorobku miasta nie poprzez historię, ale oczami jednego, wybitnego twórcy. "Mamy nadzieję, że tym literackim Krakowem będziemy mogli podzielić się z widzami w całej Europie" - mówiła Sroka.

Film powstał w ramach projektu "City(W)rites i jest finansowany ze środków europejskich pochodzących z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Jego producentem jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. Realizację zdjęć wspiera Krakowska Komisja Filmowa, a partnerami są TVP i Instytut Książki. Minister kultury i dziedzictwa narodowego przeznaczył na ten film środki z programu "Promocja czytelnictwa".

W ramach projekt "City(W)rites" ma powstać 13 filmów dokumentalnych promujących literackie stolice Europy m.in. Barcelonę, Berlin, Dublin, Florencję, Londyn i Sztokholm. W projekt zaangażowane są media z Europy: Danmarks Radio (Dania), portugalska RTP, irlandzka RTE, BBC, RAI, Arte (Francja/Niemcy), Kunskapskanalen ze Szwecji i TVP. Zrealizowane w tym cyklu filmy, także polski, mają być emitowane przez te stacje.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.