PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków miasto Stanisława Wyspiańskiego: Kilkadziesiąt atrakcji do końca roku w stolicy Małopolski

  • PAP/MN    27 kwietnia 2017 - 15:51
Kraków miasto Stanisława Wyspiańskiego: Kilkadziesiąt atrakcji do końca roku w stolicy Małopolski
Kraków zaplanował wiele atrakcji w związku z projektem. (fot. pixabay)

Rusza projekt "Kraków miasto Stanisława Wyspiańskiego".
• Kilkadziesiąt wydarzeń odbędzie się do końca roku w ramach projektu „Kraków miasto Stanisława Wyspiańskiego”, który rozpocznie się w sobotę.

• W ramach projektu "Kraków miastem Stanisława Wyspiańskiego" niemal w każdym miesiącu odbywać się będą kolejne wydarzenia.

• "To postać, która powinna być przywrócona naszemu miastu na stałe" – uważa zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig.

• Na temat promocji miast będziemy rozmawiać w trakcie panelu "Przemysł czasu wolnego", który odbędzie się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego. EEC 2017 odbędzie się w dniach 10-12 maja w Katowicach.

W tym roku przypada 110 rocznica śmierci dramatopisarza, poety, malarza i reformatora teatru, który zmarł mając zaledwie 38 lat. Za dwa lata obchodzona będzie 150 rocznica urodzin Stanisława Wyspiańskiego.

"Nasz projekt nie jest okazjonalny, związany ze 110. rocznicą śmierci Stanisława Wyspiańskiego. Uważamy, że jest to postać, która powinna być przywrócona naszemu miastu na stałe" - mówił na czwartkowej konferencji prasowej zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig.

Podkreślił, że działania związane z Wyspiańskim będą prowadzone w Krakowie równolegle przez bardzo wiele instytucji na różnych obszarach.

Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michał Niezabitowski podkreślił, że Wyspiański pozostawił po sobie "rzeczy bardzo amorficzne, które są wszędzie i nie ma ich nigdzie". "Nie da się z niego zrobić drugiego Gaudiego, nie da się z niego zrobić drugiego Klimta w Wiedniu czy drugiego Muchy w Pradze, bo Wyspiański inspirował, wpisywał pewien algorytm w rzeczywistość i potem nic już nie było takie samo" - uważa Niezabitowski.

Czytaj też: Pomnik Adama Mickiewicza do renowacji. Pierwszej takiej od 20 lat

"On czerpał z dziedzictwa, z historii, intuicyjnie czuł, że miasto jest procesem nieustannego dziedziczenia i chciał w to dziedziczenie wpisać swój genotyp" - dodał.

"Wyspiański daje do myślenia nie tylko poprzez swoje dzieła, ale także postawę, którą reprezentował" - mówił dyrektor Teatru Łaźnia Nowa Bartosz Szydłowski. "Wyspiański patronuje mi osobiście w moim myśleniu o sztuce, jej funkcji i o tym, jak ona może wpływać na rzeczywistość" - dodał.

Projekt "Kraków miasto Stanisława Wyspiańskiego" rozpocznie się w sobotę od akcji "Wyspiański wychodzi na pole". Krakowianie na placu przed gmachem głównym Muzeum Narodowego sadzić będą roślin znane z jego "Zielnika" oraz prac artysty: maki, chabry, dziewanny, szałwię, irysy, liliowce oraz nasturcje, słoneczniki i malwy. Przed muzeum staną meble w kolorystyce inspirowanej błękitami Wyspiańskiego.

Na szlaku między Domem Mehoffera przy ul. Krupniczej a Teatrem im. J. Słowackiego zaplanowano w sobotę warsztat, którego uczestnicy korzystając z szablonów będą malować na chodnikach motywy z twórczości artysty. Zaplanowano także trzy spacery po Krakowie śladami artysty (o g. 11, 13 i 15). Konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie (rezerwacja@mnk.pl). To zapowiedź regularnego szlaku miejskiego dedykowanego Wyspiańskiemu, do którego stworzona została mapa w trzech językach.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.