PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków: Muzeum Nowej Huty ma powstać zamiast Muzeum PRL-u

  • PAP/MN    19 września 2017 - 16:47
Kraków: Muzeum Nowej Huty ma powstać zamiast Muzeum PRL-u
Kraków nie chce już Muzeum PRL-u. (zdj. ilustracyjne/youtube)

Władze Krakowa chcą, by w dawnym kinie "Światowid", gdzie planowano urządzenie Muzeum PRL-u powstała jednak placówka poświęcona dziejom Nowej Huty po 1945 r.
• W Warszawie powstaje Muzeum Historii Polski, w którym jednym z działów będzie PRL. Nie chcielibyśmy się dublować - mówi wiceprezydent Krakowa.

• Krakowski radny Tomasz Urynowicz w piśmie do prezydenta miasta zaproponował, aby rozpocząć działania zmierzające do utworzenia Muzeum Nowej Huty.

• Dzisiaj władze Krakowa nie potrafią jeszcze określić, jak muzeum będzie się ostatecznie nazywać.

"Chcemy, żeby to muzeum opowiadało historię Nowej Huty od roku 1945 do współczesności. Będzie to w jakimś sensie odzwierciedlenie historii PRL-u, ale generalnie chcemy mówić o tym, jak powstawało to nowe miasto, a ostatecznie dzielnica Krakowa" - powiedział wiceprezydent Andrzej Kulig.

Dodał, że ma to być z jednej strony opowieść o tym, jak budowany był kombinat hutniczy i osiedla mieszkaniowe wokół niego, z drugiej o formowaniu się lokalnej społeczności, walce o krzyż, o powstaniu "Solidarności" i robotniczych protestach.

"W Warszawie powstaje Muzeum Historii Polski, w którym jednym z działów będzie PRL. Nie chcielibyśmy się dublować" - wyjaśnił Kulig. Dodatkowym atutem nowohuckiego muzeum miałoby być jego połączenie z trasą turystyczną po schronach wybudowanych w dzielnicy w okresie "zimnej wojny"

Kulig dodał, że ostateczna decyzja, co do charakteru placówki zostanie podjęta po 1 stycznia 2019 r., gdy wygaśnie umowa z ministerstwem kultury dotycząca jej współprowadzenia.

Czytaj tez: Warszawa: Wiosną otwarcie Muzeum Polskiej Wódki

Krakowski radny Tomasz Urynowicz w piśmie do prezydenta miasta zaproponował, aby rozpocząć już działania zmierzające do utworzenia Muzeum Nowej Huty poprzez połączenie obecnego Muzeum PRL i obiektów tworzonej trasy turystycznej Podziemna Nowa Huta.

"W 2006 r. miasto pozyskało budynek kina Światowid i od tego czasu trwa walka o przywrócenie mu świetności i stworzenie placówki muzealnej z prawdziwego zdarzenia. Niestety wkradły się do tego spory polityczne. Jako osoba mieszkająca w Nowej Hucie i radny uważam, że czas już z tymi sporami skończyć i utworzyć po prostu Muzeum Nowej Huty - obiekt na miarę ambicji i możliwości Krakowa" - powiedział Urynowicz. "O ile Nowa Huta jest symbolem PRL-u, to jest też symbolem walki z komunizmem i taka kompromisowa narracja mam nadzieję pozwoli załagodzić niepotrzebne spory i przystąpić do realizacji projektu" - dodał.

Urynowicz podkreślił, że sieć podziemnych schronów to atrakcja, która może według ekspertów przyciągnąć turystów zainteresowanych szerszą, bardziej uniwersalną opowieścią o zimnej wojnie.

Rzeczniczka prezydenta miasta Monika Chylaszek powiedziała, że pomysły radnego Urynowicza i władz miasta są zbieżne, bo już powołując placówkę mówiono, że PRL będzie w niej pokazywany poprzez dzieje Nowej Huty i Krakowa. "Dzisiaj nie potrafimy jeszcze określić, jak muzeum będzie się ostatecznie nazywać" - dodała.

Czytaj też: Radom postawi rzeźbę upamiętniającą Witolda Gombrowicza

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.