PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków: Najcenniejsze dzieła z kolekcji Czartoryskich na wystawie

  • PAP/AT    13 kwietnia 2017 - 06:33
Kraków: Najcenniejsze dzieła z kolekcji Czartoryskich na wystawie
Pbraz "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta (fot.wikipedia.org/Elżbieta M Hyży)

Arcydzieła światowego malarstwa - "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta, "Ukrzyżowanie" Mistrza Piety czy "Zwiastowanie" autora z kręgu Dirka Boutsa, a do tego imponujące zbiory sztuki od starożytnego Egiptu aż po wiek XIX można zobaczyć na wystawie "Najcenniejsze" w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie.
Na ekspozycji pokazano 350 wyjątkowych prac wybranych z bogatej, liczącej 336 tys. muzealiów kolekcji książąt Czartoryskich (która w ubiegłym roku stała się własnością narodu polskiego). To sztuka starożytna, malarstwo, rzemiosło artystyczne, militaria, rysunek i grafika oraz zbiory biblioteczne - pisze "Gazeta Polska Codziennie".

Na szczególną uwagę zasługują - jak podkreśla gazeta - liczne obiekty związane z postaciami polskiej i europejskiej historii i kultury, m.in. Stanisławem Żółkiewskim i Stefanem Czarnieckim, królem Janem III Sobieskim, Tadeuszem Kościuszką i księciem Józefem Poniatowskim, a także Petrarką, Szekspirem, Janem Jakubem Rousseau i Napoleonem Bonapartem – informuje "Gazeta Polska Codziennie".

Na wystawie można obejrzeć nie tylko najcenniejsze skarby z kolekcji zwanej "Małym Luwrem", ale także odzwierciedlenie gustów kolekcjonerskich Izabeli Czartoryskiej i mody na gromadzenie pamiątek po wielkich ludziach i ważnych wydarzeniach" - zauważa "Gazeta Polska Codziennie".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.