PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków najlepszym miastem dla turystów

  • PAP    15 stycznia 2014 - 14:13
Kraków najlepszym miastem dla turystów

Kraków zwyciężył w konkursie prestiżowego holenderskiego portalu turystycznego Zoover na najlepsze miasto na podróż w 2014 r. Stolica Małopolski pokonała m.in. Sewillę, Wenecję, Rzym i Barcelonę.
Jak się dowiedziała PAP, nagrodę Zoover Award for best European city trip 2014 władze portalu przekazały w środę przedstawicielom polskiej ambasady w Hadze oraz Polskiego Ośrodka Informacji Turystycznej w Amsterdamie podczas targów turystycznych Vakantiebeurs w Utrechcie - jednej z największych takich imprez w Europie.

Katarzyna Fiedorowicz-Razmus z urzędu miasta Krakowa poinformowała, że portal przeanalizował ponad 30 tys. opinii europejskich czytelników Zoovera. Pod uwagę wzięto następujące kryteria: atmosfera, kultura, życie nocne, jakość hoteli oraz popularność miasta. Z końcową oceną 8,6 pkt miasto wyprzedziło inne popularne miejsca turystyczne.

"Najbardziej spektakularne są opinie dot. 4- i 5-gwiazdkowych hoteli w Krakowie, które ze średnią 8,7 zostały ocenione jako najlepsze hotele miejskie. Miasto uzyskało również bardzo wysoką notę 9 pkt w kategorii kultura" - wyjaśniła Fiedorowicz-Razmus.

Czytaj też: Małopolskę odwiedza coraz więcej turystów

Kraków po raz pierwszy został tak wysoko oceniony przez użytkowników Zoovera z różnych krajów Europy. Jeden z turystów pisze na portalu: "Dla tych, którzy chcą odwiedzić ciekawe miasto w Europie, zdecydowanie polecam Kraków".

Zdaniem europejskich internautów wiele do zobaczenia jest również poza centrum miasta: "Warto wybrać się na obrzeża miasta i odwiedzić dzielnicę żydowską Kazimierz, Nową Hutę czy punkt widokowy na Kopcu Kościuszki" - można przeczytać na portalu.

Jak powiedział PAP Andrzej Pawluszek, kierownik Polskiego Ośrodka Informacji Turystycznej w Amsterdamie, Kraków jest atrakcyjny dla turysty holenderskiego. "O ile w holenderskich księgarniach jest niewiele przewodników po Polsce, to po Krakowie jest ich naprawdę sporo. Kraków jest taką dźwignią promocyjną Polski w Holandii" - powiedział Pawluszek.

Według niego wynik Krakowa świadczy o tym, że dla Europejczyków Polska nie jest szarym miejscem. "Mam nadzieję, że wynik wpłynie na najbliższe plany wakacyjne holenderskich i europejskich turystów" - dodał.

Zdaniem zastępcy szefa polskiej ambasady Piotra Perczyńskiego ta nagroda jest wielkim zaszczytem i wyróżnieniem dla miasta. "To fantastyczna wiadomość dla Krakowa i dla nas wszystkich. Myślę, że dla każdego, kto był w tym pięknym mieście, nie jest to wielkim zaskoczeniem i nagroda jest jak najbardziej zasłużona" - powiedział Perczyński.

Na drugim i trzecim miejscu po Krakowie znalazły się Sewilla i Wenecja. Użytkownicy Zoovera przyznali obu miastom średnią ocenę 8,4 pkt. Sewilla i Wenecja także zdobyły wysokie oceny w zakresie oferty kulturalnej.

Holenderski portal turystyczny Zoover ma wersje językowe w większości europejskich krajów. Portal, który opisuje i rekomenduje atrakcje turystyczne na całym świecie, ma ok. 185 mln odsłon rocznie. "Bez wątpienia - pod względem liczby odsłon i jakości informacji jest to portal numer jeden w krajach Beneluksu" - zapewnił Pawluszek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.