PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków: Nowohuckie Centrum Kultury otworzy pięć wystaw fotografii

  • PAP/AT    30 stycznia 2018 - 07:40
Kraków: Nowohuckie Centrum Kultury otworzy pięć wystaw fotografii
Wystawa fotografii w Nowohuckim Centrum Kultury: Ekspozycje czynne będą do 1 marca (fot.pixabay.com)

8 lutego Nowohuckie Centrum Kultury (NCK) w Krakowie otworzy ekspozycje: fotografii Zdzisława Beksińskiego z lat 50., "Akt" Wacława Wantucha, "Niecodzienny świat soli" Ryszarda Tatomira i "World Press Photo 2017". Od stycznia czynna jest wystawa Krakowskiego Klubu Fotograficznego "Tradycje w Małopolsce".
  • Nowohuckie Centrum Kultury (NCK) w Krakowie, które otworzy pięć wystaw w ramach projektu „Siła fotografii”.
  • Prezentacje prac Zdzisława Beksińskiego i zdjęć nagrodzonych w ostatniej edycji konkursu World Press Photo – to niektóre z propozycji.
  • Łącznie na wystawach będzie ponad 300 zdjęć. Ekspozycje czynne będą do 1 marca.

8 lutego placówka otworzy ekspozycje: fotografii Zdzisława Beksińskiego z lat 50., "Akt" Wacława Wantucha, "Niecodzienny świat soli" Ryszarda Tatomira i "World Press Photo 2017". Od stycznia czynna jest wystawa Krakowskiego Klubu Fotograficznego "Tradycje w Małopolsce".

Jak poinformowało NCK, łącznie zwiedzający zobaczą na wystawach ponad 300 zdjęć. Ekspozycje czynne będą do 1 marca.

Beksiński jest uważany za jednego z najwybitniejszych fotografików lat 50. Krytyka, akcentując nowatorski sposób potraktowania fotografii, klasyfikowała artystę przede wszystkim jako twórcę awangardowego.

Najbardziej kreatywne pod względem artystycznym poszukiwania - poinformowali organizatorzy wystawy - przypadają na połowę lat 50. Beksiński, rozpoczynając od fotogramów architektury czy pejzażu, przeszedł do kompozycji abstrakcyjnych, opartych na mikrostrukturach i makrofotografii, oraz do prac wykonywanych w czystym bromie, gdzie ciekawy kadr stanowił główny budulec kompozycji. Wyraźnie zaznaczył się także nurt "reportażowy", ukazujący szare, melancholijne życie miasteczka Sanok - faktury murów, deski płotu, bruk. Równocześnie wykonywał intrygujące portrety, których główną modelką była żona Zofia. Niekonwencjonalnym potraktowaniem wyróżniały się akty, w których chodziło artyście o stworzenie ciekawej kompozycji.

Beksiński nie traktował fotografii jako środka utrwalającego rzeczywistość, ale jako osobistą kreację tego świata poprzez właściwą sobie ekspresję. W 1959 r. całkowicie zrezygnował z aparatu jako narzędzia kreacji artystycznej na rzecz malarstwa, rysunku i rzeźby.

Na wystawie "Akty" Wacława Wantucha zwiedzający obejrzą wybrane zdjęcia tego pracującego pod Krakowem artysty fotografika.

Wacław Wantuch - jak opisują organizatorzy ekspozycji - traktuje nagie ciało kobiety jak piękną formę. Szuka w nim geometrii i abstrakcyjnego kształtu. Choć jest wykształconym rzeźbiarzem, to po mistrzowsku rzeźbi światłem, a nie dłutem. W efekcie akty Wantucha nie są prostokątnymi obrazami, ale trójwymiarowymi zachwytami nad pięknem ciała kobiety. Wantuch jest autorem ponad 70 wystaw.

"Niecodzienny świat w soli" to prezentacja fotografii Ryszarda Tatomira. Publiczność zobaczy na nich niedostępne na co dzień dla zwiedzających podziemne krajobrazy kopalni soli w Wieliczce.

Wielicka kopalnia, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, przyciąga miliony turystów. Na zdjęciach widać współgranie człowieka z naturą. Z jednej strony ilustrują wysiłek górników związany z wydobyciem soli i zabezpieczeniem podziemnych wyrobisk, a z drugiej pokazują jak elementy, które pojawiły się w związku z działalnością górniczą, stają się częścią natury.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.