PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków: Pod kopcem Kościuszki powstanie nowoczesne muzeum

  • PAP/KDS    12 lipca 2017 - 17:51
Kraków: Pod kopcem Kościuszki powstanie nowoczesne muzeum
Pod krakowskim kopcem Kościuszki powstanie nowoczesne muzeum kościuszkowskie i ogród (fot. kopieckosciuszki.pl)

Kraków przygotowuje kolejną atrakcję dla turystów. Pod kopcem Kościuszki powstanie nowoczesne muzeum kościuszkowskie oraz ogród. Pieniądze na budowę pochodzą m.in. ze środków unijnych.
• Umowę o dofinansowaniu inwestycji w wysokości 6,3 mln zł podpisano w środę (12 lipca)

• Sygnatariuszami dokumentu są Leszek Zegzda z zarządu województwa małopolskiego oraz prezes Komitetu Kopca Kościuszki prof. Mieczysław Rokosz i skarbnik tego komitetu prof. Piotr Dobosz.

• Planowany termin realizacji projektu to wrzesień 2019 r.

Wartość całej inwestycji opiewa na kwotę ponad 11 mln zł (5 mln zł kosztów inwestycji pokrywa Komitet Kopca Kościuszki i Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa).

Muzeum (600 m kw powierzchni) znajdować się będzie w zabytkowym forcie Kościuszko otaczającym kopiec Kościuszki, gdzie pomieszczania zostaną zmodernizowane i dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (obecnie w budowlach pod kopcem są już sale konferencyjne i wystawiennicze, poświęcone Kościuszce; tu także siedzibę ma radio RMF FM). W muzeum znajdować się będzie nowoczesna, interaktywna wystawa stała "Kościuszko - bohater wciąż potrzebny".

Nowa wystawa będzie ukazywać historię Tadeusza Kościuszki i Polski w kontekście globalnym, a dzięki nowoczesnym technologiom - m.in. prezentacjom 3D czy wirtualnym wizualizacjom - będzie spełniać swoją funkcję edukacyjną. Dzięki tym zabiegom autorzy projektu (skupieni w Komitecie Kopca Kościuszki w Krakowie) chcą trafić z przekazem także do młodzieży, która stanowi 60-70 proc. wszystkich odwiedzających wystawy. Z myślą o najmłodszych przygotują także trasę edukacyjną na terenie kopca.

Czytaj więcej: Szczecin: Powstanie polsko-niemiecka sieć teatralna. UE przyznała na nią ponad 2,80 mln euro dofinansowania

Dzięki unijnemu dofinansowaniu możliwe będzie również utworzenie specjalistycznej biblioteki, która posłuży wszystkim zainteresowani postacią Tadeusza Kościuszki.

W pobliżu muzeum powstanie ogród kościuszkowski (ok. 950 m kw powierzchni) - będzie to strefa rekreacji, m.in. z ławkami do odpoczynku.

"Dzięki przyznanemu dofinansowaniu mamy szansę urzeczywistnić jeden z głównych celów prowadzonej przez nasz komitet od blisko 200 lat działalności - utworzyć Muzeum Kościuszkowskie z prawdziwego zdarzenia. Da to m.in. możliwość pokazania odwiedzającym eksponatów, które do tej pory nie były prezentowane" - powiedział prezes Komitetu Kopca Kościuszki prof. Mieczysław Rokosz.

Czytaj więcej: Łódzkie przejścia dla pieszych wypełnią się sztuką

Leszek Zegzda podkreślił, że kopiec Kościuszki to nie tylko jedno z ulubionych miejsc mieszkańców Krakowa i okolic, ale to przede turystyczna wizytówka miasta i Małopolski. "Cieszę się, że dzięki przyznanemu dofinansowaniu nie tylko zrekonstruowane zostaną elementy XIX-wiecznego fortu Kościuszko, ale powstanie w nim także muzeum z prawdziwego zdarzenia. Jestem pewien, że dzięki temu kopiec Kościuszki będzie jeszcze chętniej odwiedzany przez polskich i zagranicznych turystów, którzy będą mogli jeszcze lepiej poznać historię drogi Polaków do wolności" - powiedział.

Kopiec Kościuszki został usypany w 1823 r. jako symboliczna mogiła w hołdzie wielkiemu bohaterowi narodowemu - Tadeuszowi Kościuszce. W mogile stworzonej na wzór kopca Kraka złożono ziemię z pól bitewnych powstania kościuszkowskiego - Racławic i Maciejowic oraz z miejsc walki Kościuszki o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Fort nr 2 Kościuszko, okalający kopiec, to jeden z najstarszych zachowanych obiektów dawnej Twierdzy Kraków.

Rok 2017 Sejm ogłosił Rokiem Tadeusza Kościuszki. Twórca insurekcji z roku 1794 zmarł 200 lat temu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.