Kraków: Pomnik prezydenta Juliusza Lea stanie w Podgórzu

• Pomnik Juliusza Lea - prezydenta miasta w l. 1904-18, twórcy idei tzw. Wielkiego Krakowa - stanie w Podgórzu, u zbiegu ul. Józefińskiej i Nadwiślańskiej opodal kładki Bernatka.
• Taką lokalizację zaproponował prezydent Krakowa, a zaakceptowali radni.
Kraków: Pomnik prezydenta Juliusza Lea stanie w Podgórzu
Z pomysłem, by postawić pomnik Lea wystąpili radni Platformy Obywatelskiej i do przedstawienia propozycji lokalizacji pomnika, koncepcji i harmonogramu prac zobowiązali prezydenta Jacka Majchrowskiego (fot. wikipedia.org)

Z pomysłem, by postawić pomnik Lea wystąpili radni Platformy Obywatelskiej i do przedstawienia propozycji lokalizacji pomnika, koncepcji i harmonogramu prac zobowiązali prezydenta Jacka Majchrowskiego.

"Zaproponowana przez prezydenta lokalizacja nie wzbudziła kontrowersji. Juliusz Leo połączył Kraków z Podgórzem, więc pomnik stanie w symbolicznym miejscu" - powiedział dziennikarzom szef klubu PO Andrzej Hawranek.

Dodał, że Leo zasługuje na takie uhonorowanie, bo za trzech kadencji jego rządów miasto rozrosło się prawie ośmiokrotnie, zmodernizowane zostały wodociągi i kanalizacja, powstało obwałowanie Wisły, przesunięto koryto Rudawy.

Czytaj też: Kraków: Ruszają prace nad utworzeniem Parku Kulturowego w Nowej Hucie

Radni chcieliby, aby pomnik stanął w Krakowie w stulecie śmierci Lea. By to jednak było możliwe, wcześniej w budżecie miasta muszą się znaleźć środki na ogłoszenie konkursu i budowę pomnika. Konieczne jest także uzyskanie pozwolenia konserwatorskiego, bo układ urbanistyczny dawnego miasta Podgórze jest wpisany do rejestru zabytków.

Juliusz Leo (1861-1918) był politykiem, prawnikiem, ekonomistą, posłem do Sejmu Krajowego. Od 1893 r. zasiadał w Radzie Miasta Krakowa, w l. 1901-04 był wiceprezydentem Krakowa, a od 1904 r. do śmierci prezydentem miasta. Na początku XX wieku doprowadził do realizacji idei Wielkiego Krakowa, czyli przyłączenia do miasta trzynastu wsi i gmin podmiejskich, a w 1915 r. do przyłączenia także Podgórza, będącego wcześniej samodzielnym miastem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do Jolanta: Komunizm nadal trwa i ma się dobrze. Szczególnie w Twojej głowie.

jolabyłemtam, 2016-11-12 12:42:31 odpowiedz

A kiedy wreszcie powstanie pomnik ofiar komunizmu na Placu Inwalidów ? Obelisk zapowiadający jego zbudowanie stoi od lat i nic. Przypominam prezydentowi i radnym, że komunizm skończył się w Polsce w 1989 roku.

Jolanta, 2016-11-11 22:16:44 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE