PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków: Świąteczny tramwaj wyjedzie na ulice

  • PAP/AT    4 stycznia 2018 - 07:22
Kraków: Świąteczny tramwaj wyjedzie na ulice
Tramwaj z kolędnikami będzie kursował ulicami wokół pierwszej obwodnicy, zatrzymując się na każdym przystanku oraz po trasie linii nr 18 z ul. Basztowej do Krowodrzy Górki (fot.mpk.krakow.pl)

W niedzielę (7 stycznia) na trasy starego Krakowa wyruszy specjalny, świąteczny, kolędowy tramwaj - przygotowany przez MPK Kraków.
• W krakowskim tramwaju w niedzielny (7 stycznia) wieczór kolędować będą młodzi muzycy z Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia.

• W tym roku dołączy do nich arcybiskup Marek Jędraszewski.

• Z inicjatywy młodzieży akcja ta prowadzona jest już od trzech lat, wspólnie z MPK.

Specjalny, świąteczny, kolędowy tramwaj - przygotowany przez MPK Kraków - wyruszy na trasy starego Krakowa w niedzielę po godz. 16; do młodzieży na godzinę dołączy metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski.

20-osobowy zespół młodych śpiewaków i instrumentalistów z Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Krakowie(POSM II. stopnia), wykonywać będzie wraz z pasażerami - mieszkańcami Krakowa, najbardziej znane polskie kolędy i pastorałki.

"Rozpoczęliśmy tę akcję przed trzema laty, z inicjatywy młodzieży. Przedstawiciele samorządu szkolnego sami zwrócili się do MPK z prośbą o możliwość śpiewania kolęd w tramwaju, w święto Trzech Króli. Występujący w tramwaju młodzi artyści są zawsze przebrani w różne stroje: góralskie, krakowskie oraz stroje Trzech Króli i świętej rodziny" - powiedziała dyrektorka Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina - Elżbieta Marczyk.

MPK przygotowało tramwaj w specjalny sposób: w środku jest miejsce dla instrumentów oraz dobre nagłośnienie, a z zewnątrz tramwaj jest ozdobiony kolorowymi lamionami i życzeniami świątecznymi dla mieszkańców Krakowa. W tym roku po raz pierwszy MPK wystąpiło z inicjatywą przygotowania darmowych śpiewników kolędowych.

"Nasz tramwaj nazywa się Hej kolęda, kolęda - krążymy po mieście, zapraszając do kolędowania wspólnie z nami jak najwięcej osób. Sekcja instrumentalna siedzi blisko motorniczego, a śpiewający członkowie naszego zespołu są rozstawieni po całym tramwaju" - powiedział PAP Szymon Woźniak, uczeń POSM II stopnia w Krakowie.

"Po raz pierwszy w tym roku postanowiłam się zaangażować w tę akcję. Bardzo lubię śpiewać, a to trochę i zabawa, i kultywowanie tradycji, którą przekazujemy dalej" - powiedziała PAP Jadwiga Mglej, także uczennica tej szkoły.

"Tę akcję zainicjował nasz kolega Konrad Miklaszewski; co roku przez miesiąc spotykamy się najpierw na wspólne próby. Jest ich dużo, bo staramy się ustalić wspólną interpretację i aranżację kolęd, a naszym celem jest radosne i energetyczne śpiewanie" - powiedziała PAP Ania Gąsienica-Byrcyn.

"Ja zabieram ze sobą do tramwaju fortepian (elektryczny), ale za każdym razem, kiedy mijamy trakcję elektryczną i na górze przeskakuje iskra, muszę go na nowo włączyć do prądu - taka jest specyfika koncertowania w tramwaju" - mówił Dawid Kopp, także uczeń POSM II stopnia.

Tramwaj z kolędnikami wyruszy w niedzielę 7. stycznia o godz. 16 z zajezdni w Krakowie-Podgórzu, dalej przez plac Wszystkich Świętych pojedzie w kierunku Filharmonii. Będzie kursował ulicami Krakowa wokół pierwszej obwodnicy oraz po trasie linii nr 18 - z ul. Basztowej do Krowodrzy Górki, zatrzymując się na każdym przystanku. Akcja zakończy się po godzinie 19.30.

Krakowskie Liceum Muzyczne obecnie - Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II. stopnia, im. Fryderyka Chopina (POSM II. stopnia) jest jedna z najstarszych szkół tego typu w Polsce. Uroczysty jubileusz 70-lecia szkoły odbył się w roku 2016. Jej mury ukończyło wielu znanych artystów, m.in: skrzypaczka Kaja Danczowska, kompozytor Krzysztof Meyer, dyrygentka Joanna Wnuk-Nazarowa, założyciele zespołu "Skaldowie" - Jacek i Andrzej Zielińscy oraz muzycy klezmerskiego tria "Kroke" - Jerzy Bawół, Tomasz Lato i Tomasz Kukurba.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.