PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków, Światowe Dni Młodzieży: Centrum informacyjne na dworcu PKP Kraków Główny

  • PAP/AT    17 lutego 2016 - 12:52
Kraków, Światowe Dni Młodzieży: Centrum informacyjne na dworcu PKP Kraków Główny
Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie między 26 a 31 lipca (fot.krakow2016.com)

• Na dawnym dworcu kolejowym Kraków Główny powstanie Centrum informacyjne dla uczestników Światowych Dni Młodzieży.
• PKP Intercity zapowiada specjalną ofertę biletową na wydarzenie.
• Będą dodatkowe pociągi dla pielgrzymów.
Centrum informacyjne dla uczestniczących w Światowych Dni Młodzieży, powstanie na dawnym dworcu kolejowym Kraków Główny - poinformowała w środę grupa PKP. Z kolei PKP Intercity zapowiada specjalną ofertę biletową na to wydarzenie oraz dodatkowe pociągi dla pielgrzymów.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie między 26 a 31 lipca br. Wcześniej, od 20 do 25 lipca zaplanowano dla pielgrzymów przyjeżdżających na ŚDM Dni w Diecezjach, które odbędą się na terenie wszystkich polskich diecezji (oprócz Archidiecezji Krakowskiej).

Grupa PKP zapowiada, że 10 największych dworców w Polsce, zostanie przygotowanych do obsługi znacznie większej niż zwykle liczby pasażerów. Na dworcach zostaną wprowadzone specjalne oznakowania, a pomocą podróżnym będą służyć mobilni informatorzy. Zarówno z nimi, jak i z pracownikami punktów o nazwie InfoDworce będzie można się porozumieć w języku angielskim.

Z kolei w 52 lokalizacjach wygłaszane będą komunikaty w kilku językach obcych. Planowana jest również organizacja dodatkowych punktów gastronomicznych oraz wydłużenie godzin otwarcia pozostałych punktów komercyjnych, w których będzie można zrobić najpotrzebniejsze zakupy.

Czytaj też: Światowe Dni Młodzieży, MSWiA: Służby mundurowe są już przygotowane

Oprócz największych 10 dworców, do wzmożonego ruchu przygotowane zostaną - m.in. poprzez specjalne oznakowania i zapewnienie pomocy informatorów - także mniejsze obiekty, z których korzystać będą pielgrzymi uczestniczący w głównych wydarzeniach w Krakowie. Będą to między innymi dworce: Kraków Płaszów, Kraków Bonarka, Kraków Łobzów, Kraków Mydlniki, Kokotów, Węgrzce Wielkie, Podłęże, Bieżanów, Wieliczka Park, Mysłowice.

Poza ofertą biletową PKP Intercity zapowiada przygotowanie specjalnej siatki połączeń do i z Krakowa. Oprócz standardowo kursujących pociągów, uruchomione zostaną dodatkowe składy dla pielgrzymów. Wstępne szacunki mówią, że z usług PKP Intercity, jedynie w ramach przejazdów grupowych, skorzysta kilkadziesiąt tysięcy podróżnych.

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe prowadzi przygotowania, których celem jest zapewnienie jak najlepszych warunków pracy przewoźników i obsługi podróżnych w czasie wydarzenia. PKP PLK planują m.in. remont wiat na stacji Częstochowa Główna, budowę przejścia podziemnego łączącego perony i teren obok dworca na stacji Częstochowa Stradom, remont peronów na przystankach Kokotów i Węgrzce Wielkie.

Zapewnione ma być także obsada służb odpowiedzialnych za sprawne prowadzenie ruchu pociągów, dla ok. 1000 wagonów wyznaczone będą dodatkowe tory postojowe.

Z kolei PKP Cargo ma zapewnić dodatkowe lokomotywy spalinowe, które będą wykorzystywane w razie ewentualnych utrudnień w ruchu kolejowym - usterek sieci czy awarii lokomotyw elektrycznych.

Prowadzone są także przygotowania w obszarze bezpieczeństwa. Straż Ochrony Kolei ma ściśle współpracować z policją i innymi służbami. Planowane jest m.in. wzmocnienie patroli i wykorzystanie mobilnych centrów monitoringu. Dzwoniąc pod specjalny, czynny całą dobę, telefon bezpieczeństwa, będzie można porozumieć się w języku angielskim. Zwiększy się również liczba patroli pracowników ochrony na dworcach.

Wszystkie spółki Grupy PKP, odpowiedzialne za obsługę podróżnych, powołają specjalny sztab, czuwający nad zapewnieniem komfortu pasażerów i bezpieczeństwa na terenach kolejowych.

Światowe Dni Młodzieży to zapoczątkowane przez papieża Jana Pawła II spotkanie młodych katolików z całego świata. W 2016 r. odbędą się w Krakowie i Wieliczce, z udziałem papieża Franciszka. Organizatorzy spodziewają się, że przyjedzie na nie nawet 2,5 mln pielgrzymów z całego świata.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.