PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków szykuje się do filmowego festiwalu

  • AW    22 maja 2012 - 16:53

W najbliższy poniedziałek (28 maja) startuje 52. Krakowski Festiwal Filmowy. W programie 7 dni festiwalowych, blisko 250 filmów oraz ciąg atrakcji dla fanów kina oraz okazji do spotkań z twórcami z całego świata.
Festiwal otworzy laureat Oscara i nagrody krakowskiej publiczności za „Dzień z życia", Kevin Macdonald, który przyjedzie do Krakowa ze swoim najnowszym pokazywanym premierowo w Polsce filmem „Marley".

Po mocnym otwarciu w rytmie reggae i plenerowym pokazie w letnim Kinie Pod Wawelem najnowszego dokumentu Martina Scorsese „George Harrison. Living in a Material World", lubiana „Dźwięki muzyki" zabierze uczestników w podróż po wielu zakątkach i muzyki i świata. Rewelacją bloku może okazać się „Nie ufaj, nie bój się, nie proś!" („No Trust. No Fear. Ask Nothing") Petera Rippla, który gromadzi czołówkę wykonawców
rosyjskiej pieśni knajackiej i więziennej z charyzmatycznym liderem grupy Leningrad, Sergiejem Sznurowem, na czele.

Wydarzeniem towarzyszącym tej ulubionej przez widzów sekcji będzie koncert malowniczej grupy La Minor, która „zejdzie z ekranu" w kultowej krakowskiej „Alchemii".

Najwięcej emocji wzbudzą zmagania w dwóch konkursach międzynarodowych: dokumentalnym i krótkometrażowym oraz w konkursie polskim. W ramach pokazów pozakonkursowych widzowie będą mieli okazję zobaczyć między innymi filmy wielokrotnie nagradzane na ważniejszych festiwalach na całym świecie, obrazy nominowane do Europejskiej Nagrody Filmowej, cykl „Krakowskie premiery dokumentalne" ze specjalnym pokazem „Wirtualnej wojny" Jacka Bławuta oraz blok „Gdzieś w Europie".

Tegoroczną nagrodę Smoka Smoków odbierze Helena Třeštíková, czeska dokumentalistka i laureatka wielu międzynarodowych festiwali filmowych.

Krakowski Festiwal Filmowy jest jedną z najstarszych imprez na świecie poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. Historią sięga 1961 roku, rokrocznie gromadząc twórców filmowych i wiernych im widzów wokół jednego z niewielu organizowanych na taką skalę przeglądów filmów tych gatunków reprezentujących kilkadziesiąt kinematografii z całego świata.

Festiwal potrwa do 3 czerwca w krakowskich kinach: Kijów.Centrum, w Kinie Pod Baranami, Mikro, Agrafce oraz w nowo pozyskanej na potrzeby filmu i festiwalu Scenie Wyspiańskiego w PWST przy ul. Straszewskiego 21.Więcej informacji o programie festiwalu można znaleźć na: www.krakowfilmfestival.pl.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: