PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków szykuje się do finału Roku Kościuszki

  • PAP/AH    11 października 2017 - 10:49
Kraków szykuje się do finału Roku Kościuszki
Tak wyglądała inauguracja Roku Kościuszkowskiego w Krakowie. Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Kolekcjonerskie monety, zlot szkół kościuszkowskich, międzynarodowa konferencja i... chrzest nowej odmiany róży. To tylko niektóre z wydarzeń finału obchodów Roku Kościuszki, które potrwają w Krakowie od czwartku do niedzieli.
• Międzynarodowa konferencja „Integracja wokół Kościuszki” oraz zlot szkół kościuszkowskich - to finalne wydarzenia obchodów Roku Kościuszki.

• Dodatkowo, z okazji 200. rocznicy śmierci Naczelnika Narodowy Bank Polski wyemituje dwie monety kolekcjonerskie.

• W trakcie uroczystości "ochrzczona" nowa odmiana róży, nazwana ku czci Naczelnika "Tadeusz Kościuszko".

Konferencja kościuszkowska będzie otwarta będzie dla wszystkich zainteresowanych. Obrady odbędą się w piątek i sobotę w Urzędzie Miasta Krakowa. Wezmą w nich udział przedstawiciele organizacji kościuszkowskich ze Szwajcarii, USA, Francji, Rosji, Australii, Białorusi, Brazylii, Irlandii. Gośćmi konferencji mają być także australijscy Aborygeni.

Uczestnicy spotkania wezmą też udział w wydarzeniach Zlotu Młodzieży Szkół im. Tadeusza Kościuszki, m.in. w uroczystym rozpoczęciu zlotu - w czwartek na kopcu Kościuszki. Podczas tej uroczystości zostanie zasadzona i "ochrzczona" nowa odmiana róży, nazwana ku czci Naczelnika "Tadeusz Kościuszko". Wyhodował ją prezes Polskiego Towarzystwa Różanego Łukasz Rojewski. Charakteryzuje ją aksamitny, bordowy kolor i obfite kwitnienie.

 - Z historii wiemy, że Kościuszko bardzo lubił prace ogrodowe i pasjonowała go właśnie hodowla róż. Projektował ogrody dla polskich magnatów, urządził też słynny ogródek skalny w West Point w USA, który istnieje do dziś. Dlatego Kopiec Kościuszki to najlepsze miejsce dla nowej odmiany róży. Znajdziemy dla niej godne miejsce - powiedział prezes Komitetu Kopca Kościuszki prof. Mieczysław Rokosz.

Dodatkowo, z okazji 200. rocznicy śmierci Naczelnika Narodowy Bank Polski wyemituje dwie monety kolekcjonerskie - srebrną o nominale 10 zł i złotą - o nominale 200 zł. Trafią one do sprzedaży w czwartek - poinformował Komitet Kopca Kościuszki, który jest głównym organizatorem krakowskich obchodów.

Jednym z punktów uroczystości na kopcu Kościuszki będzie ślubowanie uczniów klas pierwszych IV LO w Krakowie - najstarszej w Polsce szkoły noszącej imię Naczelnika, która w tym roku obchodzi 125-lecie istnienia. Potem młodzież zgromadzona na zlocie ruszy w korowodzie z pochodniami na szczyt kopca.

W piątek zaś uczestnicy konferencji i zlotu posadzą na krakowskich Plantach pamiątkowe drzewo - platan - ku czci Tadeusza Kościuszki.

Sobotnie atrakcje zlotu szkół kościuszkowskich rozpocznie przedpołudniowy spektakl teatralny w kinie Kijów.Centrum, zatytułowany "Opowieść sceniczna. Łączmy Serca…" autorstwa Barbary Wachowicz. Po występie w wykonaniu młodzieży z IV LO im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie odbędzie się spotkanie z autorką sztuki i prezentacja jej najnowszej książki: "Tadeusz Kościuszko w Ojczyźnie, Ameryce i Szwajcarii".

Po południu młodzież i uczestnicy konferencji kościuszkowskiej zbiorą się na krakowskim Rynku Głównym, aby zrobić sobie zdjęcie z Tadeuszem Kościuszką. W rolę naczelnika wcieli się krakowski aktor Tomasz Schimscheiner, a zdjęcie wykona z drabiny wozu strażackiego fotograf Wiesław Majka. Warunkiem pozowania do zdjęcia będzie założenie na głowę czapki krakuski. 10 tys. papierowych czapek będzie rozdawanych od 14:30 na Rynku Głównym. Gotowe zdjęcie będzie można pobrać ze strony internetowej krakow.pl.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.