PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków: Trzy oratoria w programie Festiwalu Misteria Paschalia 2016

  • JL    15 grudnia 2015 - 09:32
Kraków: Trzy oratoria w programie Festiwalu Misteria Paschalia 2016

Znany już jest program Festiwalu Misteria Paschalia 2016 w Krakowie. Fot. Pixabay.com

Prezentacja trzech oratoriów Scarlattiego, Falco i Haendla będzie osią przewodnią Festiwalu Misteria Paschalia 2016.
W programie jednego z najbardziej rozpoznawalnych festiwali muzyki dawnej w Europie znajdzie się także „Requiem” Mozarta i oratorium Haydna.

Misteria Paschalia to jeden z najważniejszych europejskich festiwali poświęconych muzyce renesansu i baroku. Formuła festiwalu opiera się na prezentacji muzyki związanej z Wielkim Tygodniem i Wielkanocą, wykonywanej przez uznanych mistrzów i wybitnych interpretatorów muzyki dawnej.

13. edycja festiwalu Misteria Paschalia rozpocznie się 21 marca i potrwa do 27 marca 2016 roku.

W festiwalu udział wezmą najwybitniejsi artyści z kręgu muzyki dawnej: Jordi Savall, Fabio Biondi, Ottavio Dantone oraz Rinaldo Alessandrini i Marc Minkowski.

– Główną oś zbliżającego się Festiwalu Misteria Paschalia ponownie wyznacza prezentacja trzech oratoriów: Alessandra Scarlattiego („Cain overo Il primo omicidio”), Michele’a Falco („Oratorio di Sant’Antonio”) i George’a Friderica Haendla („Belshazzar”) – zapowiada dyrektor artystyczny festiwalu Filip Berkowicz.

Zaprezentowane zostaną także dwa dzieła podejmujące temat Męki Zbawiciela: w ujęciu Dietricha Buxtehudego („Membra Jesu Nostri”) i Josepha Haydna („Die sieben letzten Worte unseres Erlösers am Kreuze”). Uzupełnieniem programu będzie przedstawienie mrocznych „Responsoriów” Carla Gesualda oraz jednego z najbardziej znanych utworów w historii muzyki – „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Podczas festiwalu przez kolejne dni Wielkiego Tygodnia prezentowane będą dzieła nie tylko tematycznie związane ze świętami wielkanocnymi, ale przede wszystkim pozwalające wniknąć w ich charakter; przypominające, jak przeżywali te święta ludzie w XVII czy XVIII stuleciu.

Jednym z takich dzieł będzie oratorium „Siedem ostatnich słów naszego Zbawiciela na krzyżu” Josepha Haydna. 21 marca w Centrum Kongresowym ICE Kraków zaprezentuje je stały gość festiwalu Jordi Savall ze swoją orkiestrą Le Concert des Nations.

W kolejnym dniu w Filharmonii Krakowskiej wystąpi jeden z najsłynniejszych muzyków włoskich, dyrygent i klawesynista Rinaldo Alessandrini ze swym zespołem Concerto Italiano. W oratorium Alessandra Scarlattiego „Kain, czyli pierwsze zabójstwo” krakowskiej publiczności zaprezentują się także znani soliści, m.in. Sonia Prina, Roberta Invernizzi, Carlo Allemano.

W Wielką Środę w kościele św. Katarzyny zabrzmią „Tenebrae Responsories” Gesualda da Venosy w wykonaniu Capelli Cracoviensis pod dyrekcją Jana Tomasza Adamusa. Wielki Czwartek przyniesie z kolei wykonanie „Oratorium o św. Antonim” Michele’a Falco, prezentowane przez Fabia Biondiego i muzyków jego zespołu Europa Galante. W Wielki Piątek zabrzmi Requiem Mozarta, poprowadzone przez Marka Minkowskiego i wykonane przez jego Les Musiciens du Louvre Grenoble.

Z kolei w Wielką Sobotę cykl siedmiu kantat „Membra Jesu nostri” Dietricha Buxtehudego wykona w kopalni soli w Wieliczce prowadzony przez Lionela Meuniera zespół wokalny Vox Luminis. Sobotni koncert uzupełni „Stabat Mater” Agostina Steffaniego.

Finałowy koncert w Niedzielę Wielkanocną to wielkie dzieło ze światowego repertuaru – „Baltazar” George’a Friderica Haendla. Wykonanie tego oratorium poprowadzi Ottavio Dantone, dyrygujący swoją orkiestrą Accademia Bizantina. Obok instrumentalistów na scenie ICE Kraków staną także znakomici soliści: Thomas Walker, Rosemary Joshua, Filippo Mineccia, Delphine Galou i Andreas Wolf, oraz chór stale Capelli Cracoviensis.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.