PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków w niedzielę będzie stolicą świata

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    15 kwietnia 2010 - 07:52
Kraków w niedzielę będzie stolicą świata

Miasto ma trzy doby na zorganizowanie największego we współczesnej historii Polski zjazdu przywódców świata. Pod Wawel 18 kwietnia rano przylecą najważniejsi politycy z Barackiem Obamą i Dmitrijem Miedwiediewiem na czele.
Program uroczystości pożegnania pary prezydenckiej powstawał 14 kwietnia z godziny na godzinę. Rzecznik magistratu powiedziała „Dziennikowi Gazecie Prawnej”, że jeszcze nie wiadomo, czy wszyscy przywódcy przylecą na lotnisko w Balicach, czy też część z nich wyląduje helikopterami na Błoniach. Prezydent USA przyleci w asyście kilkudziesięciu osób bezpośrednio z Waszyngtonu samolotem Air Force One.

Nie jest pewne, czy trumny z ciałami Lecha i Marii Kaczyńskich przylecą samolotem, czy też rząd posłucha apelu kolejarzy i zdecyduje się na transport pociągiem papieskim. Trumny trafią do klasztoru Norbertanek na Salwatorze. Tam zostaną przełożone na odkryte lawety i w kondukcie pogrzebowym dotrą na Rynek Główny. Uroczystości rozpoczną się o godz. 14 mszą w bazylice Mariackiej. Z braku miejsca wezmą w niej udział tylko polscy i zagraniczni politycy. Spodziewanych kilkaset tysięcy żałobników będzie mogło śledzić przebieg mszy na telebimach.

Po mszy kondukt pogrzebowy przejdzie ulicą Grodzką do katedry na Wawelu. Trumny spoczną w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, tuż przed sarkofagiem marszałka Piłsudskiego.

Uroczystości pogrzebowe zakończy salwa artyleryjska. Wieczorem na Rynku Głównym w Krakowie odbędzie się też koncert Filharmoników Berlińskich pod batutą sir Simona Rattle’a. W ten sposób jeden z najsłynniejszych światowych zespołów chce oddać hołd zmarłemu polskiemu prezydentowi.

Policja małopolska w porozumieniu ze służbami bezpieczeństwa poszczególnych krajów opracowywała plan zabezpieczenia przed atakiem terrorystycznym. Uroczystości chronić będzie 2,5 tys. policjantów z całego kraju. Pod naciskiem ochrony zagranicznych gości zrezygnowano z mszy przed kościołem Mariackim – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.