PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków w świątecznej odsłonie. Wiemy, jak będzie wyglądać miasto

  • JS    24 listopada 2016 - 08:53
Kraków w świątecznej odsłonie. Wiemy, jak będzie wyglądać miasto
Motywy ornamentalne w stylu Art Deco pojawią się zarówno w formie ozdób trzech choinek na Rynku Głównym, Placu Wszystkich Świętych i Placu Centralnym, ale również w formie przestrzennej – dużych trzymetrowych baniek. (fot. mat. pras)

• Zygzakowate, ostro nacinane jodełki przeobrażające się w ciągi trójkątów, rombów i trapezów oraz kryształowe struktury – m.in. takie motywy ornamentalne pojawią się na tegorocznych dekoracjach świątecznych, które już wkrótce przyozdobią miasto.
• Wszystkie ornamenty będą nawiązywały do wzorów wywodzących się z oryginalnego stylu polskiego Art Deco.
• Możemy spodziewać się więc wielu inspiracji z polskiej sztuki ludowej.
Motywy ornamentalne w stylu Art Deco pojawią się zarówno w formie ozdób trzech choinek na Rynku Głównym, Placu Wszystkich Świętych i Placu Centralnym, ale również w formie przestrzennej – dużych trzymetrowych baniek. 

Oryginalna dekoracja świąteczna zaprojektowana dla Krakowa, nawiązująca do sztuki ludowej i twórczości artystów związanych z „Warsztatami Krakowskimi” (stowarzyszenia artystów i rzemieślników działających na początku XX wieku przy Muzeum Techniczno-Przemysłowym w Krakowie) takich jak: Zofia Stryjeńska, Józef Czajkowski, Karol Stryjeński, Wojciech Jastrzębowski czy Kazimierz Młodzianowski, będzie widoczna również na słupach oświetleniowych, drzewach i girlandach nad ulicami.

Specjalna świąteczna animacja będzie wyświetlana na fasadzie Wieży Ratuszowej oraz na Rondzie Mogilskim. Iluminacja zostanie również zamontowana na najważniejszych krakowskich mostach i estakadach. Podświetlone zostaną mosty Zwierzyniecki, Dębnicki, Grunwaldzki, Piłsudskiego, Powstańców Śląskich, a także estakada na al. 29 Listopada.

W uzupełnieniu dekoracji w przestrzeni miejskiej pojawią się szopki Krakowskie. Będzie można je zobaczyć w pięciu lokalizacjach: na Placu Szczepańskim i Placu Marii Magdaleny, na Plantach Krakowskich przy Barbakanie i przy Filharmonii Krakowskiej oraz przy ul. Powiśle 11. W ten sposób tegoroczna dekoracja połączy motywy świąteczne, krakowskie i regionalne.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.