PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków: W weekend Festiwal Komiksu

  • PAP/AT    23 marca 2018 - 07:40
Kraków: W weekend Festiwal Komiksu
Festiwal organizują Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie i Krakowskie Biuro Festiwalowe (fot.komiks.org.pl)

W dniach 24-25 marca w Krakowie odbędzie się siódmy Krakowski Festiwal Komiksu.
  • Krakowski Festiwal Komiksu to festiwal dla każdego, dla młodszych i starszych, dla całych rodzin - mówi Artur Wabik, koordynator festiwalu.
  • W tym roku poszerzamy ofertę dla dzieci – dodał.
  • Festiwal organizują Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie i Krakowskie Biuro Festiwalowe.

"Nikt na tym festiwalu nie będzie się nudził. Jego uniwersalny, rodzinny charakter stanowi o jego wyjątkowości" - powiedział koordynator. Podkreślił, że będzie to wydarzenie szczególnie atrakcyjne dla najmłodszych - na nich czekają cztery warsztaty artystyczno-edukacyjne, 15 godzin projekcji filmowych oraz pokazy budowania z klocków lego. "Zainteresowani także sami będą mogli budować z klocków świat z komiksów, przedstawiać motywy obecne w komiksach" - mówił koordynator.

Wśród wyjątkowych twórców, z którymi goście festiwalu będą mogli porozmawiać, Wabik szczególną uwagę zwrócił na autorów szwedzkich - Maksa Anderssona i Larsa Sjunessona. Podczas festiwalu premierę będzie miała ich surrealistyczna opowieść o Bałkanach - "Bośniacki płaski pies". Oryginał ukazał się 10 lat temu, polski przekład - dopiero w tym roku.

Warto też posłuchać - mówił koordynator - Willema De Graeve'a, dyrektora Belgijskiego Centrum Komiksu (Stripmuseum) w Brukseli. "Opowie o muzeum, swojej pracy i miłości do komiksu. Przedstawi przegląd najciekawszych nowych belgijskich komiksów; towarzyszyć temu będzie niewielka wystawa" - zapowiedział Wabik.

Miejscem zaplanowanych na sobotę i niedzielę wydarzeń będzie Wojewódzka Biblioteka Publiczna, w tym Arteteka.

Krakowski Festiwal Komiksu - ocenił koordynator - cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dwa lata temu w wydarzeniu uczestniczyło ok. 800 osób, rok temu - ponad 1,2 tys., a w tym roku organizatorzy liczą na frekwencję zbliżoną do 1,5 tys. gości.

Jak powiedział Wabik, w Polsce rocznie ukazuje się ponad tysiąc tytułów komiksów, z czego tytuły polskich autorów stanowią 10-15 proc. Znaczna część utworów to opowieści japońskie.

W Polsce, tak jak w Niemczech, Czechach, Słowacji czy na Węgrzech, komiks nie zajmuje szczególnego miejsca w literaturze i dziedzictwie kulturowym. Historie obrazkowe, często opatrzone tekstem, są za to popularne w Japonii, USA, a w Europie w krajach frankofońskich, ale i w Danii, częściowo w Hiszpanii. Czytelnictwo komiksów w poszczególnych krajach nie jest - podkreślił koordynator krakowskiego festiwalu - śladem po żelaznej kurtynie, ale spuścizną kulturową jeszcze z XIX w.

Krakowski Festiwal Komiksu organizują Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie i Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.