PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków walczy z fałszywymi bursztynami

  • PAP    4 sierpnia 2010 - 16:50
Kraków walczy z fałszywymi bursztynami

Kraków, jako pierwsze miasto, przystąpił do ogłoszonej przez Gdańsk Deklaracji Dobrych Praktyk Bursztynniczych. Celem przedsięwzięcia jest m.in. wyeliminowanie z handlu fałszywego bursztynu.
W środę do inicjatywy przystąpiło ponad 30 krakowskich sklepów i galerii oferujących produkty z bursztynu, a także takie instytucje jak m.in. Izba Przemysłowo-Handlowa w Krakowie, Krakowska Kongregacja Kupiecka, Małopolska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości.

Podmioty te zadeklarowały, że z ich sklepów i galerii trafiają na rynek tylko wyroby z bursztynu bałtyckiego, nie wprowadzają one do obrotu jego falsyfikatów i imitacji.

Podpisanie deklaracji inauguruje krakowską odsłonę akcji promocyjnej pod nazwą "Paszport Bursztynowy". Została ona zainicjowana w 2009 roku w Gdańsku, gdzie przystąpiło do niej 80 proc. sklepów i galerii oferujących produkty z bursztynu.

- Trudno sobie wyobrazić, żeby w takim mieście, jak Kraków, które wyrosło na tradycji kupieckiej, nie było mowy o trosce o jakość sprzedawanych wyrobów - podkreśliła zastępca prezydenta Krakowa Elżbieta Lęcznarowicz.

Jak zaznaczyła, przystąpienie do akcji tak wielu krakowskich podmiotów będzie gwarancją dla mieszkańców i turystów, że kupiony w Krakowie bursztyn będzie towarem oryginalnym.

Zastępca prezydenta Gdańska Maciej Lisicki podkreślił, że dla Gdańska bursztyn jest niezmiernie ważny. Kopalina ta to symbol miasta, które chce się szczycić mianem światowej stolicy bursztynu.

- Około 20 tysięcy ludzi w regionie żyje z wydobycia, obróbki i sprzedaży bursztynu bałtyckiego. Jest to potężna działalność i źródło utrzymania dla wielu gdańskich rodzin - mówił Lisicki.

Według niego Kraków jest pierwszym polskim miastem, które przyłączyło się do akcji. Jako kolejne mają przystąpić Wrocław i Kalisz. W przyszłości władze Gdańska chciałyby, aby dokument zyskał rangę ogólnoeuropejską.

Bursztyn bałtycki (sukcynit, "bałtyckie złoto") jest odmianą bursztynu, substancją organiczną, żywicą kopalną, która powstała w warunkach naturalnych co najmniej 40 milionów lat temu.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.