PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków z szansą na Access City Award

  • wer/krakow.pl    2 listopada 2011 - 20:18
Kraków z szansą na Access City Award

Kraków znalazł się w ścisłym gronie 8 miast, które europejskie jury wskazało jako finalistów bądź laureatów specjalnych wyróżnień Access City Award.
Celem konkursu, którego pierwsza edycja odbyła się w 2010 roku, jest wyróżnienie miast, które w znaczący sposób rozwinęły udogodnienia i zmniejszyły bariery w stosunku do osób niepełnosprawnych. Wręczenie wyróżnień odbędzie się podczas uroczystej gali 1 grudnia w Brukseli.

Konkurs ''Access City Award'' o europejską nagrodę dla miast dostępnych dla osób niepełnosprawnych ogłosiła Komisja Europejska.

O nagrodę mogą ubiegać się miasta liczące powyżej 50.000 mieszkańców, które znacząco poprawiły dostępność niepełnosprawnych i osób o ograniczonej sprawności ruchowej do przestrzeni publicznej oraz mają konkretne plany dalszych udoskonaleń w czterech kluczowych obszarach: architektury i przestrzeni publicznej, transportu i powiązanej infrastruktury, technologii informacyjno-komunikacyjnych, w tym nowych technologii (ICT) oraz infrastruktury i usług publicznych.

Czytaj też: W urzędach wciąż za mało niepełnosprawnych

Konkurs nie przewiduje nagród finansowych. Jednak Komisja Europejska wyda publikację prezentującą finalistów europejskich oraz miasta wyróżnione. KE przygotuje również wideoklipy o finalistach.

W aplikacji zgłoszonej przez Kraków (zabierz głos/oceń prezydenta) znalazły się m.in. dostosowanie systemu komunikacji miejskiej do obsługi osób niepełnosprawnych, likwidacja barier architektonicznych w budynkach użyteczności publicznej, infrastrukturze drogowej i transportowej, zwiększenie dostępu oferty turystycznej oraz dostępu do informacji i usług (BIP, serwis „Bez barier", język migowy w urzędzie miasta).

W Krakowskim magistracie zostało przeszkolonych i ukończyło kurs języka migowego IV stopnia 36 urzędników, którzy na co dzień obsługują mieszkańców. Spowodowało to zwiększenie dostępności usług dla osób z dysfunkcją narządu słuchu.

Kraków zaprezentował także w swoim zgłoszeniu Drogę Królewską dla Niepełnosprawnego Turysty - projekt unijny zrealizowany przez miasto, który zdobył nagrody w konkursie Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego „Samorząd równych szans 2011" oraz „Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich"

Czytaj też:Samorządowe progi na niepełnosprawnych nogi

Głównym celem projektu Droga Królewska dla Niepełnosprawnego Turysty było udostępnienie turystom niepełnosprawnym dziedzictwa kulturowego Krakowa poprzez utworzenie atrakcyjnej trasy turystycznej dostępnej dla osób niepełnosprawnych w tym osób niewidomych i słabowidzących.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.