PARTNER PORTALU
  • BGK

Krakowianie wybiorą księgarnię roku

  • PAP/PSZ    5 października 2017 - 15:18
Krakowianie wybiorą księgarnię roku
Ponad połowa decyzji o wyborze książki zapada w księgarniach - wskazuje Biblioteka Narodowa. (fot. Shuttterstock)

W Krakowie rusza pierwsza edycja plebiscytu na księgarnię roku. Spośród 31 miejsc wskazanych przez ekspertów miłośnicy literatury wybiorą pięć, które otrzymają Księgarski Znak Jakości.
Głosowanie potrwa do 6 grudnia, a ogłoszenie wyników nastąpi w Dniu Księgarza 13 grudnia - poinformowała w czwartek Edyta Nowak z Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Wśród 31 wskazanych miejsc znalazły się antykwariaty i księgarnie niezrzeszone w ramach żadnej sieci oraz kawiarnio-księgarnie, z pominięciem księgarni muzealnych, księgarni prowadzących sprzedaż publikacji wyłącznie jednej oficyny oraz oferujących tzw. "tanią książkę".

Oceniane będą m.in. obsługa, jakość asortymentu, oferta kulturalna i atmosfera danego miejsca.

Każdy może wskazać co najwyżej pięć księgarni, a głosy będzie można oddać w księgarniach, w internecie (ksiegarnie.miastoliteratury.pl) oraz podczas październikowego Festiwalu Conrada i Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.

Nagrodą dla zwycięskich księgarń będzie kampania promocyjna w przestrzeni miejskiej oraz dodatkowe wsparcie merytoryczne w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Atrakcyjne nagrody m.in. bony na zakupy w księgarniach czekają także na głosujących.

Inspiracją dla krakowskiego plebiscytu były francuski Znak Jakości LIR (Librairie independante de reference) i Niemiecka Nagroda Księgarska (Deutscher Buchhandlungpreis).

Według raportów Biblioteki Narodowej ponad połowa decyzji o wyborze książki zapada w księgarniach. Dlatego - jak podkreślają organizatorzy plebiscytu - dobrze prowadzone księgarnie z ambitną ofertą dla wszystkich, a często z własnym programem wydarzeń kulturalnych to "prawdziwe skarby na mapie miasta".

"Do udziału w plebiscycie wytypowaliśmy kameralne, niesieciowe księgarnie i antykwariaty z całego Krakowa, a więc takie miejsca, które mogą najwięcej na akcji skorzystać" - mówi Krzysztof Żwirski z Krakowskiego Biura Festiwalowego. "Chcemy zwrócić uwagę na ich kulturotwórczą rolę i ogromne, a bardzo często niedoceniane znaczenie w upowszechnianiu czytelnictwa" - dodał.

Organizatorem plebiscytu są miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe w ramach programu "Kraków Miasto Literatury UNESCO".

Obecnie pod Wawelem działa ok. 50 księgarń niezrzeszonych i kawiarnio-księgarni.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.