PARTNER PORTALU
  • BGK

Krakowscy radni apelują o hołd

  • PAP    30 marca 2011 - 21:13

O godne uczczenie pamięci ofiar tragedii smoleńskiej apelują do krakowian radni w przyjętej w środę rezolucji. Do władz miasta i województwa zwrócili się o wywieszenie na budynkach administracji publicznej flag narodowych z kirem i włączenie syren alarmowych.
Radni chcą, by 10 kwietnia syreny alarmowe zostały włączone o godz. 8.41 na minutę. Przepasane kirem flagi miałyby wisieć od 9 do 11 kwietnia.

W rezolucji podkreślono, że śmierć wybitnych przedstawicieli narodu polskiego "zjednoczyła w bólu wszystkich Polaków" i że "pamięć o tej olbrzymiej stracie wciąż pozostaje żywa w naszych sercach". Apel o godne uczenie rocznicy jest skierowany do wszystkich krakowian "niezależnie od światopoglądu, przekonań politycznych, wieku i doświadczenia życiowego".

- Myślę, że każdy we własnym sercu zdecyduje, co dla niego oznacza godne uczczenie. Mamy nadzieję, że mieszkańcy też wywieszą flagi z kirem - mówił przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta Andrzej Duda.

Pomysłodawcami rezolucji byli radni PiS, ale jej tekst przyjęto z poprawkami radnego PO. "Zależało mi na wyliczeniu wszystkich ofiar katastrofy samolotu TU-154 pod Smoleńskiem i na usunięciu błędów ortograficznych, które znalazły się w projekcie rezolucji - mówił radny PO Dominik Jaśkowiec. Chodziło m.in. o usunięcie literówki w nazwisku Jerzego Szmajdzińskiego i zmianę skrótu tytułu naukowego z "dr" na "dra".

10 kwietnia w Krakowie w Katedrze na Wawelu odprawiona zostanie msza św. w intencji wszystkich ofiar katastrofy, której przewodniczył będzie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Jak poinformował Duda wcześniej rodziny tragicznie zmarłych złożą kwiaty na sarkofagu pary prezydenckiej oraz pod tablicą znajdującą się w krypcie Katedry na Wawelu.

Do Krakowa, według Dudy, ma przyjechać córka Lecha i Marii Kaczyńskich Marta oraz brat pani prezydentowej. Złożą oni kwiaty w krypcie katedry o godz. 8.41.

Działacze małopolskiego PiS zamierzają 10 kwietnia złożyć kwiaty na grobach pochowanych w Krakowie ofiar katastrofy. Część działaczy po mszy św. na Wawelu pojedzie na uroczystości w Warszawie.

Dla uczczenia pamięci ofiar katastrofy w Krakowie planowany jest też marsz z Rynku Głównego pod Krzyż Katyński. Jak mówią radni PiS, to inicjatywa, którą popierają. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Godziemba, 2011-04-01 12:43:01

    no i pięknie - tylko w wawce robią jakieś problemy...