PARTNER PORTALU
  • BGK

Krakowskie dorożki bez agresywnych kolorów

  • PAP    8 lutego 2011 - 21:02

Władze Krakowa chcą, by zmienił się wygląd dorożek stacjonujących na Starym Mieście. Mają być mniejsze i nawiązywać do krakowskiej tradycji. Określono nie tylko jak wyglądać ma wóz, ale i dorożkarz i jego koń.
- Chodzi o to, by dorożki nie przypominały pojazdów rodem z baśni. Chcemy, by pasowały one do historycznego, zabytkowego miasta i nawiązywały do krakowskiej tradycji - powiedział zastępca dyrektora Wydziału Informacji krakowskiego magistratu Filip Szatanik.

Zgodnie z nowymi regulacjami długość dorożek nie będzie mogła przekroczyć 420 cm, a szerokość 175 cm. Pojazdy nie będą mogły być zawieszone na pasach, nie powinny mieć dodatkowych skrzyń i siedzisk, poza fabryczną skrzynią tylną, służącą do przewozu drobnych elementów wyposażenia, np. miotełki i łopatki służących do usuwania nieczystości. Zadaszenie dorożek powinno być używane tylko w razie niepogody.

Precyzyjnie określona została kolorystyka dorożek: czarne, białe, ciemnobrązowe, bordowe lub ciemnozielone. Konie - maksymalnie dwa w zaprzęgu - mają być dobrane wielkością i maścią, a elementy uprzęży skórzanej nie powinny mieć agresywnych kolorów i muszą być zbliżone do koloru pojazdu. Zwierzęta muszą mieć czipy, które ułatwią ich identyfikację i kontrolowanie, czy są poddawane regularnym badaniom.

Miasto wskazuje też jak powinien ubrać się dorożkarz: w kamizelkę, czarny lub szary surdut i białą koszulę. Całość uzupełniona o stylowe nakrycie głowy: cylinder lub melonik.

Nowe regulacje będą dotyczyć dorożek, które już wkrótce pojawią się na Placu Szczepańskim. Właścicieli wszystkich pojazdów korzystających z postojów na Starym Mieście będą obowiązywać od początku 2013 r

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Krakus, 2011-08-04 10:07:13

    "władze chcą" - eh, kiedy wrócą czasy gdy na Rynku w Krakowie pojawią się znowu prawdziwe magiczne krakowskie dorożki? To co jeździ w tej chwili to jest wyjęte z jakiegoś horroru! Co to w ogóle jest? Konie z pióropuszami, przemalowane na biało karawany pogrzebowe.. tylko trupa w środku b...rakuje... ostatnio widziałam nawet różową...karetę jakiegoś Kopciuszka . Żenada, kicz i chłam.  rozwiń
  • BACA, 2011-02-08 23:22:15

    No tak,jak juz wszystko ustalono to nic się nie poradzi! To tak jak w Zakopanem ustalić albo w Nowym Targu...Dorożki i łoscypki !