PARTNER PORTALU
 • BGK

Krakowskie instytucje zapraszają na Noc Muzeów

 • PAP    12 maja 2015 - 22:23
Krakowskie instytucje zapraszają na Noc Muzeów
(fot. UM Kraków)

Nocne zwiedzanie fortów, plenerowy pokaz ognia, prezentacja robotów oraz zakładania japońskiego kimona - to niektóre atrakcje przygotowane przez krakowskie instytucje na Noc Muzeów.
W Krakowie odbędzie się ona w piątek 15 maja, dzień wcześniej niż w innych polskich i europejskich miastach. Będzie jej towarzyszył protest muzealników i pracowników instytucji kultury, którzy domagają się podwyżek płac.

Atrakcje przygotowało 27 muzeów wraz z oddziałami, a także inne małopolskie placówki z Wieliczki, Niepołomic i Zakopanego, a motywem przewodnim będzie światło.

W Muzeum AGH będzie można spędzić noc z robotami skonstruowanymi przez członków Koła Naukowego Integra, w Muzeum Archeologicznym dowiemy się, jak działały lampki oliwne używane w starożytności, a w Muzeum Historii Fotografii będzie można poznać niesamowite właściwości światła.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza m.in. na spotkanie z astronomem, nocne zwiedzanie fortów Twierdzy Kraków Dłubnia i Krzesławice oraz na spacer po Nowej Hucie i podziwianie neonów. W Muzeum Inżynierii Miejskiej odbędzie się Fireshow czyli plenerowy pokaz ognia, a przed Arsenałem Muzeum Książąt Czartoryskich zaplanowano Afrykańską Noc Tańca i Światła.

Kto lubi Daleki Wschód w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, przekona się, jak trudną sztuką jest zakładanie kimona. W oddziałach Muzeum Narodowego prezentowane będą m.in. tegoroczne nabytki tej instytucji np. w Europeum będzie można zobaczyć "Portret damy" Caspara Netschera. Z kolei w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego zaplanowano czytanie "Baśni z 1000 i jednej nocy" w wersji dla dzieci i dorosłych.

Noc Muzeów z dodatkowymi atrakcjami

Wszystkie placówki oprócz zwiedzania wystaw przygotowały specjalne atrakcje: koncerty, warsztaty, projekcje filmów, spotkania, pokazy walk rycerskich, inscenizacje. Biletem wstępu do muzeów jest pamiątkowy żeton w symbolicznej cenie 1 zł. Jego posiadacze oprócz zwiedzania będą mogli za darmo - miedzy g. 18. a 3 nad ranem korzystać z komunikacji miejskiej. Między placówkami muzealnymi kursować będą zabytkowy tramwaj o numerze "60" i zabytkowy autobus "600".

Na żetonie wybita została podobizna Tadeusza Kantora, by uczcić 100. rocznicę urodzin artysty. Poświęcone mu ekspozycje będzie można oglądać nie tylko w Cricotece, gdzie odbędzie się uroczyste otwarcie Nocy Muzeów, ale także w Pałacu Krzysztofory, gdzie w piwnicach prezentowane będą projekty scenograficzne Kantora.

Jak podkreślają organizatorzy z roku na rok w trakcie Nocy Muzeów jest coraz więcej atrakcyjnych wydarzeń, nie sposób odwiedzić wszystkich placówek, a frekwencja przekracza 100 tys. zwiedzających. "Po tej nocy obserwujemy zwiększenie zainteresowania krakowskimi muzeami osób, które wcześniej przychodziły rzadko albo w ogóle" - mówił dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa Stanisław Dziedzic.

Szereg atrakcji przygotowało także Muzeum Tatrzańskie i jego filie w Zakopanem i na Podhalu. Podczas Nocy Muzeów w galerii imienia Kulczyckich na zakopiańskim Kozińcu zostanie otwarta ciekawa wystawa związana z Rokiem Witkiewiczów zatytułowana "Anioł i Syn. 30 lat dialogu Stanisława i Stanisława Ignacego Witkiewiczów".

"Tematem przewodnim wystawy będzie wzajemne, prawie 30-letnie, współistnienie obu artystów. Obok tradycyjnie eksponowanych dzieł malarskich i fotograficznych, ważną część ekspozycji stanowią instalacje multimedialne" - zapowiedziała dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego Anna Wende-Surmiak. Kuratorem wystawy jest znany witkacolog Stefan Okołowicz.

Innym ciekawym wydarzeniem zorganizowanym w Galerii Sztuki XX w. w willi Oksza będzie opowieść o Bronisławie Piłsudskim - starszym bracie Józefa, którą zatytułowano "Niezwykłe życie Króla Ajnów".

Protest muzealników

Nocy Muzeów w Małopolsce będzie w tym roku towarzyszył protest muzealników, którzy domagają się podwyżek płac. Zapowiedzieli oni na piątek pikiety przed Urzędem Marszałkowskim, Muzeum Narodowym i Cricoteką. Budynki instytucji, w których związki zawodowe weszły w spór zbiorowy z dyrekcjami, będą oflagowane, a protestujący będą rozdawać zwiedzającym ulotki.

Noce Muzeów w Krakowie organizowane są od 2004 r., ich idea została zapożyczona z Berlina. Jej organizatorami są Urząd Miasta i Stała Konferencja Dyrektorów Muzeów Krakowskich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • Łukasz, 2015-05-13 03:34:17

  I znów kolejki jak do Ula... Godzinne wyczekiwania jak nie kilku godzinne. I będzie tak jak z teatrami na 250lat teatru co były bilety niby dla tych co stali. Każdy brał po max 5 biletów 300 miejsc rozeszło się w 30 min od otwarcia. Normalnie syf kiłą i mogiła z przepustowością na darmowych imprezac...h w Krakowie. Ja rozumiem że mogło by to być częściej.  rozwiń