PARTNER PORTALU
  • BGK

Krakowskie instytucje zapraszają na Noc Muzeów

  • PAP    12 maja 2015 - 22:23
Krakowskie instytucje zapraszają na Noc Muzeów

(fot. UM Kraków)

Nocne zwiedzanie fortów, plenerowy pokaz ognia, prezentacja robotów oraz zakładania japońskiego kimona - to niektóre atrakcje przygotowane przez krakowskie instytucje na Noc Muzeów.
W Krakowie odbędzie się ona w piątek 15 maja, dzień wcześniej niż w innych polskich i europejskich miastach. Będzie jej towarzyszył protest muzealników i pracowników instytucji kultury, którzy domagają się podwyżek płac.

Atrakcje przygotowało 27 muzeów wraz z oddziałami, a także inne małopolskie placówki z Wieliczki, Niepołomic i Zakopanego, a motywem przewodnim będzie światło.

W Muzeum AGH będzie można spędzić noc z robotami skonstruowanymi przez członków Koła Naukowego Integra, w Muzeum Archeologicznym dowiemy się, jak działały lampki oliwne używane w starożytności, a w Muzeum Historii Fotografii będzie można poznać niesamowite właściwości światła.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza m.in. na spotkanie z astronomem, nocne zwiedzanie fortów Twierdzy Kraków Dłubnia i Krzesławice oraz na spacer po Nowej Hucie i podziwianie neonów. W Muzeum Inżynierii Miejskiej odbędzie się Fireshow czyli plenerowy pokaz ognia, a przed Arsenałem Muzeum Książąt Czartoryskich zaplanowano Afrykańską Noc Tańca i Światła.

Kto lubi Daleki Wschód w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, przekona się, jak trudną sztuką jest zakładanie kimona. W oddziałach Muzeum Narodowego prezentowane będą m.in. tegoroczne nabytki tej instytucji np. w Europeum będzie można zobaczyć "Portret damy" Caspara Netschera. Z kolei w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego zaplanowano czytanie "Baśni z 1000 i jednej nocy" w wersji dla dzieci i dorosłych.

Noc Muzeów z dodatkowymi atrakcjami

Wszystkie placówki oprócz zwiedzania wystaw przygotowały specjalne atrakcje: koncerty, warsztaty, projekcje filmów, spotkania, pokazy walk rycerskich, inscenizacje. Biletem wstępu do muzeów jest pamiątkowy żeton w symbolicznej cenie 1 zł. Jego posiadacze oprócz zwiedzania będą mogli za darmo - miedzy g. 18. a 3 nad ranem korzystać z komunikacji miejskiej. Między placówkami muzealnymi kursować będą zabytkowy tramwaj o numerze "60" i zabytkowy autobus "600".

Na żetonie wybita została podobizna Tadeusza Kantora, by uczcić 100. rocznicę urodzin artysty. Poświęcone mu ekspozycje będzie można oglądać nie tylko w Cricotece, gdzie odbędzie się uroczyste otwarcie Nocy Muzeów, ale także w Pałacu Krzysztofory, gdzie w piwnicach prezentowane będą projekty scenograficzne Kantora.

Jak podkreślają organizatorzy z roku na rok w trakcie Nocy Muzeów jest coraz więcej atrakcyjnych wydarzeń, nie sposób odwiedzić wszystkich placówek, a frekwencja przekracza 100 tys. zwiedzających. "Po tej nocy obserwujemy zwiększenie zainteresowania krakowskimi muzeami osób, które wcześniej przychodziły rzadko albo w ogóle" - mówił dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa Stanisław Dziedzic.

Szereg atrakcji przygotowało także Muzeum Tatrzańskie i jego filie w Zakopanem i na Podhalu. Podczas Nocy Muzeów w galerii imienia Kulczyckich na zakopiańskim Kozińcu zostanie otwarta ciekawa wystawa związana z Rokiem Witkiewiczów zatytułowana "Anioł i Syn. 30 lat dialogu Stanisława i Stanisława Ignacego Witkiewiczów".

"Tematem przewodnim wystawy będzie wzajemne, prawie 30-letnie, współistnienie obu artystów. Obok tradycyjnie eksponowanych dzieł malarskich i fotograficznych, ważną część ekspozycji stanowią instalacje multimedialne" - zapowiedziała dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego Anna Wende-Surmiak. Kuratorem wystawy jest znany witkacolog Stefan Okołowicz.

Innym ciekawym wydarzeniem zorganizowanym w Galerii Sztuki XX w. w willi Oksza będzie opowieść o Bronisławie Piłsudskim - starszym bracie Józefa, którą zatytułowano "Niezwykłe życie Króla Ajnów".

Protest muzealników

Nocy Muzeów w Małopolsce będzie w tym roku towarzyszył protest muzealników, którzy domagają się podwyżek płac. Zapowiedzieli oni na piątek pikiety przed Urzędem Marszałkowskim, Muzeum Narodowym i Cricoteką. Budynki instytucji, w których związki zawodowe weszły w spór zbiorowy z dyrekcjami, będą oflagowane, a protestujący będą rozdawać zwiedzającym ulotki.

Noce Muzeów w Krakowie organizowane są od 2004 r., ich idea została zapożyczona z Berlina. Jej organizatorami są Urząd Miasta i Stała Konferencja Dyrektorów Muzeów Krakowskich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Łukasz, 2015-05-13 03:34:17

    I znów kolejki jak do Ula... Godzinne wyczekiwania jak nie kilku godzinne. I będzie tak jak z teatrami na 250lat teatru co były bilety niby dla tych co stali. Każdy brał po max 5 biletów 300 miejsc rozeszło się w 30 min od otwarcia. Normalnie syf kiłą i mogiła z przepustowością na darmowych imprezac...h w Krakowie. Ja rozumiem że mogło by to być częściej.  rozwiń