PARTNER PORTALU
  • BGK

Krakowskie muzeum wzbogaciło się o cenny nabytek

  • PAP/Dziennik Polski    7 sierpnia 2014 - 08:06
Krakowskie muzeum wzbogaciło się o cenny nabytek

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa wzbogaciło się o cenny nabytek - album z wizerunkami uczestników powstania styczniowego. Było ono pierwszym polskim zrywem niepodległościowym, który został uwieczniony na zdjęciach.
To niewielki album z 44 fotografiami wojskowych oraz wybitnych postaci ze świata polityki, nauki, kultury i sztuki. Zdjęcia w większości pochodzą z krakowskiego atelier Walerego Rzewuskiego, inne powstały w zakładach we Lwowie, Poznaniu, Pradze, Stuttgarcie i Berlinie - pisze "Dziennik Polski".

Album niegdyś należał do Adama Sapiehy, polityka, działacza niepodległościowego, przywódcy obozu "białych" w powstaniu styczniowym. Był następnie oddany w depozyt do krakowskiego Muzeum Narodowego, gdzie w magazynie leżał do 2013 r. Wtedy odebrał go książę Michał Ksawery Sapieha, spadkobierca Krasiczyna, który w 1945 r. wyjechał z Polski wraz z ojcem i dorosłe życie spędził poza krajem. W nowej sytuacji politycznej postanowił uporządkować rodzinne sprawy, w tym zająć się rodzinnymi pamiątkami.

Dzięki dotacji z funduszu ministra kultury album został zakupiony do zbiorów Muzeum Historycznego. Zdjęcia są bardzo dobrze zachowane.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.