PARTNER PORTALU
  • BGK

Krakowskie Stare Miasto znajdzie się pod szczególną ochroną

  • Przegląd prasy/Dziennik Polski    25 stycznia 2010 - 08:22
Krakowskie Stare Miasto znajdzie się pod szczególną ochroną

Miasto wystąpiło z wnioskiem do UNESCO o utworzenie strefy buforowej wokół Starego Miasta. Dzięki temu w pobliżu nie staną wieżowce, które mogłyby zepsuć widok na historyczne centrum.
UNESCO dopiero niedawno wprowadziło wymóg tworzenia strefy ochronnej. Musi go spełnić każde miasto, które nie chce być skreślone z listy światowego dziedzictwa.

W Krakowie istnieje zagrożenie, że panorama zabytkowego centrum zostanie oszpecona. Osiedla w jego pobliżu są łakomym kąskiem dla inwestorów. Niedawno urbanista z Warszawy prof. Jan Maciej Chmielewski zaproponował, aby na Zabłociu powstała strefa z najwyższymi wieżowcami w mieście. Jego pomysł wywołał burzę, więc szybko się z niego wycofał.

„Gdyby panorama na Stare Miasto została zepsuta, Kraków mógłby zostać skreślony z listy UNESCO. To sprawa ważna nie tylko dla władz Krakowa, ale także dla Polski” – powiedział „Dziennikowi Polskiemu” Jan Janczykowski, wojewódzki konserwator zabytków.

Wniosek Krakowa zaakceptował minister kultury i wkrótce trafi on do siedziby UNESCO w Paryżu. Decyzja prawdopodobnie zapadnie latem.

Strefa obejmuje tereny graniczące ze Starym Miastem: Zabłocie, Grzegórzki, Dębniki i Ludwinów. Jej granica została wydłużona w jednym miejscu: na bulwarach od Mostu Dębnickiego do klasztoru Norbertanek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.