Krakowskie Stare Miasto znajdzie się pod szczególną ochroną

  • Przegląd prasy/Dziennik Polski
  • 25-01-2010
  • drukuj
Miasto wystąpiło z wnioskiem do UNESCO o utworzenie strefy buforowej wokół Starego Miasta. Dzięki temu w pobliżu nie staną wieżowce, które mogłyby zepsuć widok na historyczne centrum.
Krakowskie Stare Miasto znajdzie się pod szczególną ochroną

UNESCO dopiero niedawno wprowadziło wymóg tworzenia strefy ochronnej. Musi go spełnić każde miasto, które nie chce być skreślone z listy światowego dziedzictwa.

W Krakowie istnieje zagrożenie, że panorama zabytkowego centrum zostanie oszpecona. Osiedla w jego pobliżu są łakomym kąskiem dla inwestorów. Niedawno urbanista z Warszawy prof. Jan Maciej Chmielewski zaproponował, aby na Zabłociu powstała strefa z najwyższymi wieżowcami w mieście. Jego pomysł wywołał burzę, więc szybko się z niego wycofał.

„Gdyby panorama na Stare Miasto została zepsuta, Kraków mógłby zostać skreślony z listy UNESCO. To sprawa ważna nie tylko dla władz Krakowa, ale także dla Polski” – powiedział „Dziennikowi Polskiemu” Jan Janczykowski, wojewódzki konserwator zabytków.

Wniosek Krakowa zaakceptował minister kultury i wkrótce trafi on do siedziby UNESCO w Paryżu. Decyzja prawdopodobnie zapadnie latem.

Strefa obejmuje tereny graniczące ze Starym Miastem: Zabłocie, Grzegórzki, Dębniki i Ludwinów. Jej granica została wydłużona w jednym miejscu: na bulwarach od Mostu Dębnickiego do klasztoru Norbertanek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE