PARTNER PORTALU
  • BGK

Kresowiacy świętują

  • PAP    4 marca 2010 - 12:33

Od czwartku w Gorzowie trwają obchody święta Wileńszczyzny "Kaziuk 2010". Kresowiacy zapraszają mieszkańców do degustacji tradycyjnych potraw i na pokaz przygotowywania wileńskich palm wielkanocnych.
W programie przewidziano także mszę świętą, wykład o świętym Kazimierzu Królewiczu, który jest patronem Polski i Litwy, a także spotkanie Kresowiaków z gorzowskimi uczniami.

- Dawniej święto Wileńszczyzny zaczynało się 4 marca, czyli w dniu śmierci św. Kazimierza, i trwało aż do Wielkiej Nocy. Teraz trwa tylko kilka dni i jest wspaniałą okazją do spotkań, wspólnych wileńskich przyśpiewek oraz przygotowywania i degustacji tradycyjnych potraw - powiedziała prezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, Wilhelmina Rother.

Organizatorem obchodów święta "Kaziuk 2010" jest Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, które w Gorzowie działa od 1989 roku. Jego głównym celem jest pielęgnowanie tradycji Kresów Południowo-Wschodnich, a także utrzymanie bliskich kontaktów z Polakami oraz organizacjami polskimi działającymi we Lwowie i na Kresach.

Tegoroczne święto Wileńszczyzny zakończy się w sobotę pokazem przygotowywania wileńskich palm wielkanocnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.