PARTNER PORTALU
  • BGK

Krosno. Cudeńka ze szkła

  • PAP/JL    29 czerwca 2016 - 09:46
Krosno. Cudeńka ze szkła
Krosno i okolice – zwane przez niektórych Szklanym Zagłębiem – są najwKrosno i okolice – zwane przez niektórych Szklanym Zagłębiem – są największym w Polsce skupiskiem hut szkła gospodarczego. Fot. Muzeum.Krosno.pl

Ponad pięć tysięcy przede wszystkim XX-wiecznych wyrobów ze szkła zgromadziło Muzeum Podkarpackie w Krośnie.
Na wystawie „Szkło podkarpackich hut” najpełniej reprezentowany jest okres po 1960 r.; wtedy krośnieńskie muzeum zaczęło systematycznie gromadzić wzory wyrobów z poszczególnych hut Podkarpacia. Dominują kieliszki, karafki, dzbanki, szklanki, kufle, patery, cukiernice. Bardzo efektowną grupą z tego okresu są wyroby o charakterze artystycznym; wazony, świeczniki, formy dekoracyjne

– Prezentowane na stałej wystawie przypominają zmieniające się w tej branży mody i trendy – mówi dyrektor muzeum Jan Gancarski.

Najstarszymi eksponatami są popielniczka z 1924 r. oraz komplet kieliszków z ok. 1930 r. Wykonano je z bezbarwnego szkła sodowo-wapniowego, a zdobiono polerowanym szlifem.

Z ekspozycji dowiadujemy się m.in., że w latach 60. ubiegłego wieku modne były wyroby lekkie w formie i bogato zdobione. Są np. zestawy, które grawerzy zdobili motywami roślinnymi i zwierzęcymi.

Kolejną część zbiorów stanowią komplety szkieł użytkowych wykonane po 1970 roku.

Licznie reprezentowane jest także wzornictwo przełomu XX i XXI wieku. Wtedy najpopularniejsze były wyroby wykonane ze szkła mąconego, nieprzezroczystego, z barwnymi zawiesinami.

Oryginalną grupą szkieł są wyroby artystyczne, które w latach 80. XX wieku hutnicy i projektanci wytwarzali po godzinach pracy zawodowej.

– Był to ich protest przeciwko produkcji seryjnej. Tutaj każda praca jest inna; ich przesłaniem było podkreślenie niepowtarzalności – podkreśla Jan Gancarski.

Autorami wyrobów są m.in. Marian Fugiel, Bolesław Grzegorczyk, Jerzy Maraj, Jan Siedlecki, Magdalena Wójcik, Witold Togan, Anna Grabowska-Szczur.

Krosno i okolice – zwane przez niektórych Szklanym Zagłębiem – są największym w Polsce skupiskiem hut szkła gospodarczego. Dwie spośród nich, Krośnieńskie Huty Szkła „Krosno” oraz Huta Szkła w Jaśle, pracują nieprzerwanie od lat 20. minionego stulecia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.