PARTNER PORTALU
  • BGK

Krosno szkłem kusi turystów

  • PAP    19 czerwca 2012 - 09:27
Krosno szkłem kusi turystów

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie przyjęło pierwszych turystów.
Na centrum składa się stała ekspozycja wzornictwa szkła, wystawa o historii szklarstwa w Polsce i na świecie, galeria szklanych nowości. Jest także piec szklarski, w którym turyści samodzielnie mogą formować wyroby. W mieście rozmieszczono natomiast elementy architektury szklanej.

„Od 90 lat Krosno w kraju i za granicą najczęściej jest kojarzone ze szkłem. Dlatego też miasto postanowiło wykorzystać ten temat do swojej promocji turystycznej” – powiedział prezydent miasta Piotr Przytocki.

Centrum nie jest zwykłym muzeum. Każdy turysta może uczestniczyć w poszczególnych etapach wytwarzania szkła i dowie się też o najnowszych trendach w tej branży.

Krosno i okolice – zwane szklanym zagłębiem – są największym w Polsce skupiskiem hut szkła gospodarczego oraz pracowni artystycznych.

Niektóre z nich, np. Krośnieńskie Huty Szkła „Krosno”, pracują nieprzerwanie od początku lat 20. minionego stulecia. Tutejsze wyroby od pokoleń stanowią podstawowy element wyposażenia i wystroju tysięcy gospodarstw domowych.

Projekt kosztował ponad 20 mln zł, z czego 10,8 mln zł pochodzi ze środków unijnych.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.