PARTNER PORTALU
  • BGK

Krzemieniecka tęsknota w Łodzi

  • PAP    29 kwietnia 2010 - 15:26

Fotografie, pocztówki, archiwalne dokumenty, wydawnictwa i obrazy składają się na wystawę "Krzemieniec. Miasto wielkiej tęsknoty", którą od czwartku można oglądać w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.
Podzielona na trzy części ekspozycja przywołuje przedwojenny klimat Krzemieńca, małego kresowego miasteczka, w którym przenikały się wpływy polskie, żydowskie i ukraińskie. Miasto znane jest jako miejsce urodzenia Juliusza Słowackiego, słynne było też Liceum Krzemienieckie (pierwotnie Gimnazjum Wołyńskie), zwane Atenami Wołyńskimi - wzorowa szkoła założona przez Tadeusza Czackiego i Hugo Kołłątaja.

W Krzemieńcu też po raz ostatni obradował we wrześniu 1939 r. rząd Rzeczpospolitej przed wyjazdem do Rumunii.

Krzemieniec leży na skraju Wyżyny Podolskiej, w długim jarze, wśród pasma niewysokich gór o skalistych szczytach i stromych zboczach. Zdaniem organizatorów wystawy, to malownicze położenie nadaje miastu wyjątkowy charakter.

Pierwsza część łódzkiej wystawy ukazuje Krzemieniec Słowackiego - miejsca i obiekty upamiętniające osobę poety i jego rodziny, ich działalność na rzecz rozwoju nauki i kultury na Kresach Wschodnich. Wyeksponowana została również rola Liceum Krzemienieckiego w odrodzonej Rzeczypospolitej.

Druga część ekspozycji dotyczy mieszkańców miasta w okresie międzywojennym. Pokazane zostało życie codzienne różnych grup środowiskowych, ich losy wojenne, oraz współczesna działalność organizacji kultywujących pamięć o polskim Krzemieńcu.

Trzecia część wystawy przedstawia współczesny obraz miasta, widziany oczami artystów. Zaprezentowane zostały też fotografie dokumentujące życie Polaków, którzy pozostali tam po zakończeniu II wojny światowej.

Materiał zgromadzony na wystawie pochodzi z Kolekcji Krzemienieckiej Muzeum Niepodległości w Warszawie. Łódzką ekspozycję będzie można oglądać do końca sierpnia tego roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.