PARTNER PORTALU
  • BGK

Krzysztof Knyż oficerem rowerowym Mazowsza

  • aw    20 maja 2015 - 17:10
Krzysztof Knyż oficerem rowerowym Mazowsza

Rower to idealna alternatywa dla samochodu i komunikacji miejskiej - podkreśla urząd marszałkowski (fot.pixabay.com)

Rozwój szlaków rowerowych to wyzwanie dla samorządów. Dlatego też na Mazowszu powołany został pełnomocnik marszałka ds. komunikacji rowerowej - oficer rowerowy. Został nim sekretarz Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Krzysztof Knyż.

– Bardzo się cieszę, że będę miał aktywny wpływ na bezpieczeństwo rowerzystów. Jako oficer rowerowy będę mógł aktywnie uczestniczyć w wyznaczaniu tras rowerowych, zarówno do celów komunikacyjnych, jak i rekreacyjnych. Ma to bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego przy codziennych dojazdach do pracy, jak i wyjazdach weekendowych. Wyznaczanie tras rowerowych i przeniesienie części ruchu rowerowego z ulic czy dróg poza miastami na ścieżki rowerowe w ramach tzw. separacji ruchu sprawdza się w wielu krajach UE i na pewno sprawdzi się też na Mazowszu – powiedział pełnomocnik marszałka ds. komunikacji rowerowej Krzysztof Knyż.

Ścieżki rowerowe na Mazowszu

Dzięki unijnym środkom z kończącej się już perspektywy unijnej RPO WM 2007-2013 powstało na Mazowszu pond 100 km ścieżek rowerowych. W kolejnej perspektywie na lata 2014-2020 trasy dla rowerzystów to jedna z kwestii priorytetowych.

Tylko w ramach ZIT-u (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne – mechanizm stworzony dla Warszawy i obszaru funkcjonalnego wokół stolicy) przewidziany jest nabór na stworzenie dróg rowerowych na terenie tzw. warszawskiego obszaru funkcjonalnego. 43,8 mln euro jest przeznaczonych na dofinansowanie ścieżek, które będą mogły stanowić np. alternatywny dojazd do pracy.

Szlaki rowerowe - wyzwania dla samorządów

Jak podkreśla urząd marszałkowski, taki rozwój szlaków rowerowych to wyzwanie dla samorządów.

Powołany przez marszałka oficer rowerowy to również odpowiedź na pilną potrzebę działań, które ograniczyłyby zagrożenia drogowe dla tej grupy niechronionych uczestników ruchu. Wzrost świadomości mieszkańców w zakresie zdrowego stylu życia, utrzymywania kondycji, rehabilitacji ruchowej, a także coraz bardziej popularna podmiejska turystyka weekendowa to dziedziny, które także wymagają koordynacji. Pełnomocnicy marszałków w zakresie komunikacji rowerowej zostali powołani już m.in. w województwie zachodniopomorskim i dolnośląskim.

– Pełnomocnik będzie na bieżąco zajmował się problematyką ścieżek rowerowych i związanymi z tym działaniami zarówno w obszarze samorządów, jak i nowych inwestycji w ramach RPO. Chcemy, aby ten alternatywny środek podróży – do pracy i szkoły znalazł wsparcie zarówno finansowe, jak i samorządów lokalnych – podkreślił marszałek Adam Struzik.

Inwentaryzacja i poprawa bezpieczeństwa szlaków rowerowych Mazowsza

Cele jakie postawiła sobie zarówno rada, jak i wybrany pełnomocnik to m.in. inwentaryzacja – kompleksowy spis istniejących szlaków rowerowych, a także wypracowanie koncepcji połączenia istniejących odcinków szlaków, które prowadziłyby np. do miejsc wypoczynku czy obiektów turystycznych.

Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego podczas spotkania jako priorytetowe działanie wskazał natomiast potrzebę ujednolicenia sposobu oznakowania obszarów przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerzystów (powstanie katalog schematów takich oznakowań).

Przedstawiciele mazowieckiej policji mówili dziś m.in. o projekcie realizowanym w celu zwiększenia bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów – B&N (B jak bezpieczny i N jak niechroniony). Skierowany jest on do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, a także do seniorów. Zakłada cykl spotkań, współpracę z placówkami szkolnymi czy organizację konkursów dotyczących m.in. poruszania się pieszych i rowerzystów na drogach wszystkich kategorii.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.