PARTNER PORTALU
  • BGK

Ksiądz dziadów będzie mieć pomnik

  • PAP    11 października 2010 - 11:49

W Sanoku stanie pomnik patrona miasta św. Zygmunta Gorazdowskiego. Żyjący na przełomie XIX i XX w. duchowny znany był z działalności dobroczynnej. Nazywano go „księdzem dziadów”, „ojcem ubogich”.
Dwumetrowy pomnik z brązu przedstawia św. Zygmunta Gorazdowskiego wraz z matką trzymającą na ręku dziecko. Monument stanie na osiedlu, gdzie urodził się kapłan.

Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika zaplanowano na 30 października. Wezmą w niej udział metropolita przemyski abp Józef Michalik i metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki.

Pomnik kosztował ponad 100 tys. zł. Pieniądze pochodzą ze składek mieszkańców Sanoka.

Ks. Zygmunt Gorazdowski urodził się 1 listopada 1845 r. w Sanoku. Jako 18-latek brał udział w powstaniu styczniowym. Potem wstąpił do seminarium duchownego we Lwowie. W lipcu 1871 r. przyjął święcenia kapłańskie w lwowskiej katedrze. Od 1878 r. do śmierci w 1920 r. pracował we Lwowie. Dał się tam poznać jako inicjator i organizator pomocy dla ubogich i bezdomnych.

We Lwowie z jego inicjatywy powstały m.in.: Kuchnia Ludowa, Zakład dla Nieuleczalnie Chorych, Internat św. Jozafata, Zakład Dzieciątka Jezus opiekujący się nieślubnymi i niechcianym dziećmi, a także ich matkami.

Ks. Gorazdowski potrzebował zaledwie kilku lat, aby rozwiązać nabrzmiały problem lwowskich żebraków, dając im pracę. Ubogim chorym zorganizował szpital, by mogli odzyskać siły, a dla pochodzących ze wsi studentów seminarium nauczycielskiego założył internat.

Był też cenionym kaznodzieją i spowiednikiem.

Zmarł 1 stycznia 1920 r.. Na jego pogrzebie byli świeccy i księża, ale najliczniej przyszli, by pożegnać „swojego księdza”, lwowscy biedacy.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Eterno Vagabundo, 2010-10-18 11:33:59

    Dobrze, że powstanie, z tego to powodu, Bo doń przybędzie ciżba, Polskiego Narodu. Na pewno u stóp jego dłużej się rozgości, Jako że nie ma pracy, ni w przyszłość ufności.
  • Dacia, 2010-10-11 14:01:06

    a jak to się ma do wspierania przemysłu? W XXI wieku już obowiązuje spieprzaj dziadu.