PARTNER PORTALU
  • BGK

Książka kucharska i łóżko szpitalne wśród najlepszych Śląskich Rzeczy

  • aw/PAP    10 maja 2018 - 06:29
Książka kucharska i łóżko szpitalne wśród najlepszych Śląskich Rzeczy
fot.: facebook.com/ZamekCieszyn

Młodzieżowe łóżko szpitalne Teddy Bed i książka kucharska „Śląskie od kuchni” zwyciężyły w rozstrzygniętej w środę w Cieszynie 13. edycji konkursu Śląska Rzecz, organizowanego przez Zamek Cieszyn.
  • To jedyny w Polsce regionalny konkurs doceniający wysoką jakość wzorniczą oraz funkcjonalne i innowacyjne rozwiązania projektowe.
  • Książka kucharska "Śląskie od kuchni" została wydana w ubiegłym roku przez województwo śląskie, autorką projektu jest Matylda Sałajewska.
  • Jury konkursu doceniło oryginalny pomysł na promocję regionu, wykorzystujący modę na gotowanie i poszukiwanie kulinarnych atrakcji.

"Książka kucharska pełni również funkcję przewodnika po atrakcjach turystycznych województwa, ukazując bogactwo i różnorodność kuchni śląskiej, zagłębiowskiej, jurajskiej i beskidzkiej - wszystkie zaprezentowane 143 wyroby znajdują się na krajowej Liście Produktów Tradycyjnych. Anegdoty, fakty, zdjęcia prowokują do czytania, gotowania i podróżowania. Wysoka jakość projektowa i wydawnicza idzie w parze z myśleniem o udogodnieniach dla użytkowników. Podzielenie publikacji na cztery "brulionowe" części, symbolizujące notowane przez pokolenia przepisy, oraz specjalny system służący do ich zawieszenia, ułatwiają korzystanie z książki w kuchni" - napisali jurorzy w uzasadnieniu przyznania nagrody.

W kategorii produkt najlepsze okazało się łóżko młodzieżowe na oddziały szpitalne Teddy Bed, wyprodukowane przez Formed w Łodygowicach według projektu Jadwigi Tynor i konstrukcji Dominika Dyrlagi. To elektryczne łóżko kolumnowe, zaprojektowane z uwzględnieniem bezpieczeństwa i potrzeb dzieci, opiekunów oraz personelu medycznego. Ma np. podręczny blat znajdujący się w zasięgu dziecka, łatwy w montażu i demontażu oraz zdejmowane pojemniki, zawieszone na dolnej pokrywie łóżka do przechowywania rzeczy dziecka i opiekunów.

Nagrodę specjalną w kategorii usługa otrzymał Smogofrog - miernik jakości powietrza z wyświetlaczem oraz aplikacją mobilną, wdrożony przez spółki Fulco System z Gliwic i Netizens z Katowic, a zaprojektowany przez Łukasza Siódmoka i Andrzeja Pytlika. Nagroda Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej w kategorii grafika użytkowa została przyznana za rebranding systemu identyfikacji wizualnej Teatru Małego Tychy oraz podległych mu: Pasażu Kultury Andromeda i Miejskiej Galerii Obok według projektu Marty Gawin.

Nagrodę Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych w kategorii produkt przyznano za kolekcję paneli akustycznych Groove, produkowanych przez Marbet z Bielska-Białej według projektu Tomasza Augustyniaka.

Nagrodę Funduszu Górnośląskiego przyznano za przemysłową drukarkę 3D do wytwarzania technologią przyrostową z wykorzystaniem sproszkowanych poliamidów produkcji spółki Sonda Sys z Ogrodzieńca według projektu Macieja Patrzałka, Wojciecha Gawła i Krzysztofa Góreckiego oraz Michała Latki z Sokka. Nagroda Zamku Cieszyn przypadła z kolei autorom musiconu - Kamilowi i Idzie Laszuk oraz Jakubowi Kozikowi. Musicon jest instrumentem-wynalazkiem, grającym i przeznaczonym dla dzieci, pozwalającym na spontaniczną zabawę dźwiękiem, tworzenie i wykonywanie własnych utworów muzycznych.

Poza jakością wykonania jury pod przewodnictwem prof. Czesławy Frejlich z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oceniało: funkcjonalność i ergonomię, innowacyjność rozwiązań, jakość i użytych materiałów, uwzględnienie potrzeb użytkowników, proces projektowy oraz estetykę. Projekty musiały być wdrożone w 2017 roku w województwie śląskim lub opolskim.

W dwunastu poprzednich edycjach konkursu wzięło udział 475 firm i instytucji, które zgłosiły 608 projektów. Wśród nich były m.in. meble, lampy, ceramika, odzież specjalistyczna, sprzęt medyczny, sprzęt sportowy, wózki i foteliki dziecięce, żywność, sprzęt pomiarowy, ciężkie maszyny. Zgłaszano też książki, karty do gry, gry planszowe, etykiety i opakowania, strony internetowe oraz identyfikacje wizualne.

Zamek Cieszyn to samorządowa instytucja kultury, prowadzona przez dwóch organizatorów - miasto Cieszyn i województwo śląskie. Do 2011 r. nosiła nazwę Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.