PARTNER PORTALU
  • BGK

Kto najczęściej odwiedza Muzeum Polaków Ratujących Żydów?

  • aw/PAP    1 czerwca 2017 - 11:48
Kto najczęściej odwiedza Muzeum Polaków Ratujących Żydów?
Jest to pierwsza placówka muzealna w Polsce upamiętniającą Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej (fot.mat.pras.)

"Od powstania muzeum w marcu 2016 r. odwiedziło nas 53 tys. osób. z kraju i zagranicy. 15 proc. naszych gości stanowiły wycieczki z Izraela" - powiedziała dyrektor muzeum, dr Anna Stróż.

• Wśród turystów zagranicznych, odwiedzających Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej k. Łańcuta na Podkarpaciu, najwięcej jest Izraelczyków.

• W muzeum coraz częściej można też spotkać turystów ze Stanów Zjednoczonych, a ostatnio z Niemiec.

Dyrektor muzeum, dr Anna Stróż. mówi że "wśród turystów izraelskich widoczne są dwie grupy wiekowe". "Do Markowej prawie po równo przyjeżdżają młodzi ludzie, głównie uczniowie oraz osoby starsze. Wielu wśród tych ostatnich to bezpośredni potomkowie pamiętających czasy II wojny światowej" - zauważyła dr Stróż.

W muzeum coraz częściej można też spotkać turystów ze Stanów Zjednoczonych, a ostatnio z Niemiec. "Wśród turystów niemieckich wcześniej dominowali przedstawiciele środowisk uniwersyteckich. Od niedawna dołączyła do nich młodzież z Kraju Saary, która w ramach współpracy tego kraju związkowego z samorządem wojewódzkim Podkarpacia odwiedza nasz region" - mówiła dyrektor muzeum.

Muzeum odwiedzane przez młodych

Młodzież stanowi również większość wśród polskich wycieczek przyjeżdżających do Markowej. "Mamy turystów z każdego zakątka naszego kraju" - zauważyła dr Stróż.

Jej zdaniem, "młodzi bardzo szybko odnajdują się w nowocześnie zorganizowanym muzeum". "Interaktywna i multimedialna wystawa jest dostosowana do percepcji młodych ludzi; trafia do nich" - zaznaczyła dyrektor.

W ciągu ponad roku działalności Muzeum Polaków Ratujących Żydów uczestniczyło w kilku przedsięwzięciach edukacyjnych.

Placówka z Markowej wraz z Instytutem Pamięci Narodowej brała udział w 8. edycji "Kamieni Pamięci". W tym roku jej uczestnicy odszukiwali w swoich środowiskach osoby, które pomagały Żydom podczas II wojny światowej.

Natomiast wspólnie ze Służbą Więzienną muzeum uczestniczyło w inspirowanym historią programie resocjalizacyjnym dla osadzonych w podkarpackich zakładach karnych i aresztach śledczych "Świat Sprawiedliwych".

Trochę historii

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów upamiętnia Polaków, którzy podczas niemieckiej okupacji, ryzykując życie, próbowali uratować lub uratowali Żydów. Ma upowszechniać wiedzę o Polakach, którzy - mimo grożącej kary śmierci - pomagali ludności żydowskiej skazanej przez III Rzeszę na zagładę.

Na powierzchni 500 m kw. odtworzono dom Ulmów oraz wybudowano sale wystawową i wykładową. W muzeum znalazły się m.in. zdjęcia wykonane przez Józefa Ulmę, przedstawiające Markową i jej mieszkańców w okresie przedwojennym i podczas II wojny światowej; wśród nich fotografie wykonane w 1940 r., naznaczone krwią ofiar niemieckiej zbrodni z 24 marca 1944 r. W zbiorach znajdują się także drzwi ze śladami po kulach z egzekucji rodziny Baranków, których Niemcy zabili za pomoc udzieloną Żydom.

Decyzja o powstaniu muzeum została podjęta przez sejmik woj. podkarpackiego w 2008 r. Budowę rozpoczęto w 2013 r.; zakończono dwa lata później. Inwestycja kosztowała ponad 8,6 mln zł, z czego m.in. 1 mln zł przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a ponad 7,5 mln zł pochodziło z budżetu woj. podkarpackiego. Działki pod budowę przekazała nieodpłatnie gmina Markowa.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.