PARTNER PORTALU
  • BGK

Kto otrzyma medale Cracoviae Merenti?

  • AW    22 marca 2012 - 20:38
Kto otrzyma medale Cracoviae Merenti?

Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę w sprawie przyznania Srebrnych Medali "Cracoviae Merenti" Radiu Kraków oraz Małopolskiemu Cechowi Rzemieślników i Przedsiębiorców Budowlanych w Krakowie, a także Brązowego Medalu ''Cracoviae Merenti'' dr Andrzejowi Kosiniakowi-Kamyszowi.
Decyzję podjęto na wniosek Komisji Medalu, której przewodniczy prezydent Miasta Krakowa i w skład której wchodzą także Metropolita Krakowski i Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Komisja Medalu doceniła m.in. zaangażowanie Radia Kraków w wydarzenia ważne dla lokalnej społeczności oraz dbałość o najwyższą jakość programu i informacji - informuje krakowski magistrat. W uzasadnieniu podkreślono, że Radio Kraków jest kuźnią polskiego dziennikarstwa oraz miejscem realizacji "fantastycznych przedsięwzięć artystycznych", takich jak słuchowiska przygotowywane w oparciu o dzieła klasyki i na podstawie specjalnie przygotowanych utworów.

W uzasadnieniu czytamy także: „Dzięki swej 85-letniej obecności w domach krakowian, Radio Kraków stało się niezwykle istotnym uczestnikiem nie tylko ich codziennego życia, ale także, przez działalność kulturalną, zaznaczyło swe istnienie, trudnym do przecenienia, wkładem w rozwój Miasta i wzbogacania jego tradycji”.

Kolejny z laureatów Medalu - Małopolski Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców Budowlanych w Krakowie obchodzi w tym roku 500-lecie swej działalności. Przez 500 lat swej działalności Małopolski Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców Budowlanych był ściśle związany z naszym miastem. Obecnie nawiązując do tradycji rzemiosła średniowiecznego, pielęgnuje dawne zwyczaje, czuwa nad rzetelnością wykonawstwa prac budowlanych, których podejmują się bracia cechowi, pielęgnuje dobre rozwiązania w działalności gospodarczej, stoi na straży etosu i etyki zawodowej swych członków. Od dziesięciu lat honoruje rzemieślników i osoby zasłużone dla rozwoju środowiska rzemieślniczego medalami św. Józefa.

Dr Andrzej Kosiniak-Kamysz, kierujący Szpitalem Specjalistycznym im. Józefa Dietla od 1982 roku, zawodowo związany jest z tą placówką od czasu jej uruchomienia.

Dr Andrzej Kosiniak-Kamysz w rządzie Tadeusza Mazowieckiego pełnił funkcję ministra zdrowia. Doprowadził do wznowienia prac budowlanych Szpitala im. Ludwika Rydygiera w Nowej Hucie. Pełniąc stanowisko ministra, zakupił w Japonii 20 tomografów komputerowych, z których trzy przekazał do placówek krakowskich - Szpitalowi im. Ludwika Rydygiera, Instytutowi Neurologii i Szpitalowi im. Józefa Dietla. Zainicjował powstanie w Krakowie Szkoły Zdrowia Publicznego i powstanie Centrum Monitorowania Jakości w Medycynie. Autor wielu publikacji wydawanych w Stanach Zjednoczonych, Szwecji, Japonii oraz na Węgrzech. Przeprowadził prywatyzację aptek w Polsce, jego zasługą jest także wyposażenie placówek medycznych w endoskopy i nowoczesny sprzęt laboratoryjny oraz wprowadzenie sieci komputerowej w szpitalach wojewódzkich w kraju.

„Jego osiągnięcia wykraczają daleko poza środowisko medyczne i nasze miasto, przyczyniając się do promocji Krakowa na arenie krajowej i międzynarodowej” – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.