PARTNER PORTALU
  • BGK

Kto trafi do plenerowej galerii w Katowicach?

  • PAP    5 marca 2013 - 07:09
Kto trafi do plenerowej galerii w Katowicach?

Kompozytor Henryk Mikołaj Górecki, aktor i artysta operetkowy Stanisław Ptak oraz malarz Teofil Ociepka znaleźli się wśród 11 związanych z Katowicami ludzi kultury, spośród których wybrana zostanie postać, upamiętniona w tym roku w plenerowej miejskiej galerii.
W marcu w internecie i lokalnej prasie zainaugurowano konkurs, w którym mieszkańcy Katowic i regionu zdecydują, czyj wizerunek wzbogaci galerię artystyczną na Placu Grunwaldzkim, nieopodal katowickiego Spodka. Od dziesięciu lat, co roku, stawiane są tam kolejne rzeźby, przedstawiające wybitne postaci świata kultury, związane ze stolicą Górnego Śląska.

Dotychczas w alejkach Placu Grunwaldzkiego znalazły się wizerunki m.in. aktorów Zbyszka Cybulskiego, Aleksandry Śląskiej i Bogumiła Kobieli, grafika Pawła Stellera, malarza Jerzego Dudy-Gracza, twórcy zespołu pieśni i tańca „Śląsk" Stanisława Hadyny, pisarza Alfreda Szklarskiego i folklorysty Adolfa Dygacza.

Rzeźba upamiętniająca kolejną postać pojawi się w galerii we wrześniu, gdy Katowice będą świętować 148. rocznicę nadania praw miejskich. Jednak już wiosną mieszkańcy zdecydują, kto zostanie w ten sposób wyróżniony. Lista jedenastu kandydatów powstała na podstawie wskazań kilkudziesięciu działających w Katowicach instytucji i stowarzyszeń kulturalnych.

Oprócz Góreckiego, Ptaka i Ociepki wśród kandydatów są także: dyrygent i kompozytor Grzegorz Fitelberg, architekt Tadeusz Michejda, wirtuoz organów Bolesław Szabelski, malarz, grafik i pisarz Andrzej Seweryn Kowalski, malarz, rzeźbiarz i rysownik Andrzej Szewczyk, kompozytor Witold Szalonek, malarz i performer Andrzej Urbanowicz oraz kompozytor, dyrygent i organizator życia muzycznego na Śląsku, Stefan Marian Stoiński.

Swój głos można oddać do końca marca w ankiecie na stronie internetowej Urzędu Miasta w Katowicach (www.katowice.eu) lub wypełnić kupon dostępny w prasie lokalnej i samorządowej. Do 3 kwietnia kupony należy wysłać do magistratu (40-098 Katowice, ul. Młyńska 4) lub dostarczyć do Centrum Informacji Turystycznej przy katowickim Rynku. Wyniki plebiscytu będą ogłoszone w kwietniu, a odsłonięcie rzeźby zaplanowano na wrzesień.

Plenerowa galeria artystyczna przy katowickim Placu Grunwaldzkim to pomysł architektów Aliny i Andrzeja Grzybowskich, którzy w 2002 r. na zlecenie Urzędu Miasta Katowice zaprojektowali przebudowę skweru. Intencją Grzybowskich było utworzenie miejsca upamiętniającego wybitnych artystów związanych z miastem i regionem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.