PARTNER PORTALU
 • BGK

Kto uratuje krakowską Kossakówkę?

 • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Polski    22 października 2012 - 10:37
Kto uratuje krakowską Kossakówkę?

To ostatni moment, by ratować Kossakówkę, siedzibę zasłużonej dla polskiej kultury rodziny Kossaków, i pomyśleć o stworzeniu biograficznego muzeum.
Na rynku antykwarycznym wciąż pojawiają się pochodzące z Kossakówki przedmioty: meble czy rysunki – alarmuje „Dziennik Polski”.

„Pamiętam je z Kossakówki To ostatni moment, by uratować to, co zostało. Za moment zostanie skorupa budynku” – twierdzi jeden z antykwariuszy.

Czasy świetności budynek ma już za sobą. Dziś to rozpadająca się rudera. W przeszłości było to jedno z najważniejszych miejsc na mapie kulturalnej Krakowa. Tu tworzyli Juliusz, Wojciech i Jerzy Kossakowie.

Kilkukrotne próby ratowania budynku spełzły na niczym. Materialne wsparcie wielokrotnie deklarował już Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. Na jednym z walnych zgromadzeń zaproponowano nawet, by SKOZK zwrócił się do Jacka Majchrowskiego, prezydenta Krakowa, z prośbą o interwencję i przyjrzenie się problemowi. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • Pola, 2012-10-23 08:32:09

  Rodzina Kssaków była dość zasobna, w Zakopanem jest ich dom letniskowy przy ul. W Drodze na Antałówkę, który przyjmuje turystów ( sama wczasowałam w nim 3 - krotnie ), myślę że dochody z tej działalności mogłyby zasilić akcję odrestaurowania ich domu w Krakowie. Jakby nie było, wszystkie drogi prow...adzą do Majchrowskiego.  rozwiń
 • Jan Warszawski (Wrocław), 2012-10-22 16:23:02

  Ma Pani Rację, Pani Agato, we wszystkich 3 punktach! A do WYKSZTAŁCIUCHÓW apelowałem, bo to oni wybrali ten nieudaczny rząd, tego nieudacznego ministra i Waszego nieudacznego "prezydenta"... Sam niewiele mogę - jestem szeregowym pisiorem... na znak protestu przeciw głupocie i grillowaniu... :-)  rozwiń
 • Agata Balu, 2012-10-22 16:15:17

  Dla czego tylko wykształciuchy Panie Warszawski. Chyba obrazy Kossaków są znane każdemu Polakowi, niezależnie od wykształcenia. To chyba miłościwie nam panujący Prezydent Majchrowski powinien zamiast sponsorować stadiony zadbać o pamięć rodziny Kossaków.