PARTNER PORTALU
  • BGK

Kujawsko-pomorskie: 8,5 mln zł na pomoc dla poszkodowanych podczas nawałnic

  • PAP/KDS    16 sierpnia 2017 - 15:44
Kujawsko-pomorskie: 8,5 mln zł na pomoc dla poszkodowanych podczas nawałnic
Podczas nawałnicy w województwie kujawsko-pomorskim osiem osób zostało rannych, zostało zniszczonych ok. 2,5 tysięcy domów i 8 tys. ha lasów (fot. UW Bydgoszcz)

W środę (16.08) uruchomione zostaną dodatkowe pieniądze na pomoc poszkodowanym podczas nawałnic z województwa kujawsko-pomorskiego. Tym samym kwota pomocy przekazanej przez Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy wzrosła do 8,5 mln zł.
- Pieniądze zostały przekazane na konta samorządu, a te muszą kierować je do konkretnych gospodarstw domowych. Dzisiaj kwota 7 mln zł, przekazana już w poniedziałek, została powiększona do 8,5 mln - powiedział doradca wojewody kujawsko-pomorskiego Jarosław Jakubowski.

Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz uczestniczył w środę w posiedzeniu sztabu kryzysowego w gminie Sośno w powiecie sępoleńskim, która została najbardziej poszkodowana w wyniku nawałnicy. Uszkodzonych zostało tam 400 domów, a także według wstępnych szacunków 800 budynków gospodarczych. Jeszcze w poniedziałek zostało tam przekazane 1,2 mln zł na konta urzędu na pomoc doraźną dla poszkodowanych. Teraz komisje Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej zbierają dane odnośnie tego, komu potrzebna jest pomoc i w jakim zakresie.

Rozdysponowanie środków wymaga od poszczególnych jednostek decyzji administracyjnych, a pieniądze są przekazywane na konta poszkodowanych tego samego lub następnego dnia. Gmina Sośno do dziś borykała się z brakami prądu - nie miał go m.in. bank.

Czytaj więcej: Elżbieta Rafalska, szefowa MRPiPS apeluje do gmin o pilną pomoc poszkodowanym w nawałnicach

Jedna z firm produkujących materiały budowlane w regionie przekazała na pomoc dla poszkodowanych 1000 metrów sześciennych pustaków, które zostaną rozdysponowane na poszczególne gminy.

Już w poniedziałek wojewoda poinformował też, że na konta samorządów przekazał pierwszą turę bezzwrotnej pomocy dla poszkodowanych według zasad określonych w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji. Było to łącznie 7 mln zł, gdyż na taką kwotę do północy z niedzieli na poniedziałek do urzędu wojewódzkiego wpłynęły zbiorcze zapotrzebowania z gmin.

Według rozporządzenia osoby poszkodowane w wyniku wichur i nawałnic mogą zgłaszać się po zasiłek do 6 tys. zł, który nie będzie rozliczany. Dodatkowo jest możliwość otrzymania pomocy w wysokości do 20 tys. zł na remonty domów. Pieniądze te są rozliczane na podstawie faktur i oświadczeń, ale bez opinii rzeczoznawcy. Taka opinia jest wymagana, gdy poszkodowani ubiegają się o wyższą pomoc na remont domu - w wysokości do 100 tys. zł.

W wyniku nawałnicy w województwie kujawsko-pomorskim osiem osób zostało rannych, zostało zniszczonych ok. 2,5 tysięcy domów i 8 tys. ha lasów, a 110 tys. odbiorców zostało pozbawionych prądu. Najbardziej ucierpiały powiaty tucholski, sępoleński, nakielski, żniński, bydgoski, a częściowo też powiaty inowrocławski i radziejowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.