PARTNER PORTALU
  • BGK

Kujawsko-Pomorskie. Będzie dalsza pomoc dla dotkniętych przez nawałnice

  • PAP/AH    6 listopada 2017 - 18:03
Kujawsko-Pomorskie. Będzie dalsza pomoc dla dotkniętych przez nawałnice
fot. PTWP

Staramy się rozwiązać sprawy dotkniętych przez nawałnice, dla których dotychczasowa pomoc okazała się niewystarczająca lub nie mogli z niej skorzystać z powodu nieuregulowanej własności nieruchomości - powiedział w poniedziałek (6 listopada) wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.
Wojewoda podkreślił, że mimo upływu prawie trzech miesięcy od przejścia nawałnic przez region, ciągle jest udzielana pomoc poszkodowanym i będzie to trwać w 2018 r.

- Zdajemy sobie sprawę, że w szczególnie trudnej sytuacji są osoby, które miały problemy z ubezpieczeniem i które mają nieuregulowany stan prawny nieruchomości, gdzie pomoc rządowa nie jest możliwa. Nie jest tych osób dużo, a dziesiątkom osób trzeba pomóc w sposób indywidualny i szczególny. Takie rozwiązania będą lub już takie rozwiązania zastosowaliśmy - mówił Bogdanowicz.

Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego Jakub Wawrzyniak poinformował, że z pomocą przyszła Fundacja KGHM Polska Miedź, która przekazała 154 tys. zł na zasiłki dla osób z nieuregulowaną sytuacją własnościową zajmowanych budynków i lokali. Pomoc rozdysponowano do 10 gmin, na zasiłki dla 33 gospodarstw domowych w wysokości do 2 tys. zł do 7 tys. zł.

Urząd Wojewódzki wspólnie z samorządami lokalnymi rozpoczął analizy pod kątem przyjścia z pomocą dotkniętym przez żywioł w ramach Programu Mieszkanie Plus. Do gmin zostaną też przesłane pieniądze, aby uhonorować pracowników ośrodków pomocy społecznej, którzy w związku z nawałnicami pracowali ponad normalny czas.

Wojewoda powiedział też, że trzeba będzie rozwiązać problem usuwania eternitu zawierającego azbest, pochodzącego z zerwanych i uszkodzonych dachów. Okazało się bowiem, że potrzebne jest dwa razy więcej środków niż w tym roku ma na to Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zaznaczył też, że istnieje potrzeba naprawy dróg zniszczonych przez ciężki sprzęt usuwający skutki wichur, a także przyjścia z pomocą pszczelarzom, których ule zostały zniszczone.

Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej UW Dorota Hass podała, że dotychczas do gmin w województwie zostało przekazanych 54 mln zł na pomoc, a do 3 listopada samorządy wypłaciły ponad 44 mln zł pomocy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.