PARTNER PORTALU
  • BGK

Kujawsko-pomorskie, Chełmno: Obchody Walentynek w mieście zakochanych już trwają

  • PAP/jm    12 lutego 2017 - 13:13
Kujawsko-pomorskie, Chełmno: Obchody Walentynek w mieście zakochanych już trwają
Chełmno od kilkunastu lat uważane jest za polskie miasto zakochanych. (fot. pixabay)

• W mieście zakochanych - Chełmnie, gdzie znajdują się relikwie św. Walentego - trwają obchody walentynek.
• Świętowanie trwa już od piątku (10 lutego), a kulminacja obchodów nastąpi we wtorek 14 lutego.
• Na ten dzień zaplanowane są m.in. jarmark, parada, budowa żywego serca i koncert.
Od kilkunastu lat Chełmno w województwie kujawsko-pomorskim promuje się, jako miasto zakochanych. W zabytkowym kościele farnym pw. Najświętszej Marii Panny znajdują się relikwie św. Walentego.

W walentynki ulicami miasta przejdzie parada turystów i mieszkańców, którzy wezmą później udział w X Festiwalu Piosenki Miłosnej. Gwiazdą wieczoru będzie Ewa Farna, która wystąpi podczas wieczornego koncertu. Wcześniej zaplanowano także maraton zumby, pokazy tańca hip-hop i break dance.

Obchody Dnia Świętego Walentego w rozbudowanej formie odbywają się w Chełmnie po raz szesnasty. Ich pierwszym akcentem były piątkowe i sobotnie rekolekcje dla narzeczonych w farze, których zwieńczeniem będzie niedzielna msza święta w intencji jubilatów i małżeństw obchodzących swoje rocznice.

W sobotę w kościele św. Piotra i Pawła można było podziwiać wystawę komiksów, a wieczorem w farze wystąpiła Martyna Jakubowicz. Na niedzielę zaplanowano bieg zakochanych, spektakl improwizowany "Miłość nie szuka poklasku", a także występ Karoliny Leszko, Daniela Cebuli-Orynicza oraz Marcin Sadowski Trio, którzy zaprezentują przeboje znane z musicali i filmów.

Wigilia walentynek upłynie pod znakiem teatru i muzyki. W miejskiej bibliotece odbędzie się spektakl "Teatr przy stoliku", a w kościele garnizonowym koncert chórów Parati Semper ze Świecia i Chorus Culmensis z Chełmna.

Świętowanie organizowane jest przez władze miasta, parafię Wniebowzięcia NMP i Chełmiński Dom Kultury, a patronatem objął je marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

W farze po długiej przerwie relikwie św. Walentego zostały po raz pierwszy wystawione 14 lutego 2002 r. Od tego czasu co roku w Chełmnie obchody religijne łączą się ze świętowaniem walentynek.

Żyjący w III wieku Walenty - biskup i męczennik - był z wykształcenia lekarzem. Według jednego z podań św. Walenty uleczył ze ślepoty córkę jednego ze sług cesarskich i doprowadził do nawrócenia całej jego rodziny. Cesarz wpadł w gniew i kazał zabić biskupa.

W Polsce święty Walenty, zanim stał się patronem zakochanych, przez stulecia był przede wszystkim patronem ludzi cierpiących na epilepsję i choroby nerwowe.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.