PARTNER PORTALU
  • BGK

Kujawsko-pomorskie: Cztery Straże Miejske z certyfikatami

  • AW    22 października 2015 - 15:41
Kujawsko-pomorskie: Cztery Straże Miejske z certyfikatami
Wręczenie certyfikatów w urzędzie wojewódzkim w Bydgoszczy (fot..bydgoszcz.uw.gov.pl)

Cztery straże miejskie z regionu kujawsko-pomorskiego przystąpiły do realizacji Programu Standaryzacji i Certyfikacji Straży Gminnych (Miejskich) "Z mieszkańcami i dla mieszkańców". 22 października wręczono certyfikaty potwierdzające pomyślne zakończenie procedury.
Wnioski w sprawie objęcia straży programem standaryzacji zostały złożone przez prezydentów Bydgoszczy (23 czerwca br.), Włocławka (16 lipca br.), Grudziądza (17 lipca br.) i Torunia (27 lipca br.).

Najpierw weryfikacja, potem certyfikat

Podczas procesu weryfikacji zgodnie z wymogami standardu, badano obszary funkcjonowania straży tj. wymogi planowania, wymogi organizacyjne, realizację zadań, kontrolę i doskonalenie działań przyznając punktację za poszczególne kryteria oceny. Ostateczna punktacja potwierdziła, że oceniane jednostki spełniły wymogi, a tym samym są strażami skutecznymi, sprawnymi i dobrze zarządzanymi.

Inicjatorem Programu Standaryzacji i Certyfikowania Straży Gminnych (Miejskich) w województwie kujawsko-pomorskim pn. "Z mieszkańcami i dla mieszkańców" jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Program realizowany jest pod patronatem Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Ewy Mes.

Standaryzacja dla poprawy wizerunku

Standaryzacja straży gminnych (miejskich) jest dobrowolnym programem mającym na celu podniesienie jakości oferowanych usług na rzecz społeczności lokalnej w zakresie porządku i spokoju publicznego. Głównym celem programu jest poprawa wizerunku działania straży poprzez poprawę jakości w sprawach podstawowych. Program standaryzacji straży gminnych (miejskich) daje możliwość usystematyzowania prawnej i organizacyjnej działalności tej formacji. Ponadto program identyfikuje oraz porządkuje wymogi niezbędne dla sprawnie funkcjonującej straży gminnej (miejskiej), co może mieć znaczenie dla tych jednostek organizacyjnych samorządu terytorialnego, które powołały lub decydują się powołać straż.

Certyfikat przyznawany zgodnie z założeniem straży, która spełni wymogi opracowanego standardu, stanowi świadectwo, że dana straż pozytywnie oceniana jest przez organ certyfikujący i swoją działalnością wpisuje się w system ochrony porządku publicznego. Jednostkę straży gminnej (miejskiej) do oceny standardu zgłasza prezydent miasta, burmistrz, wójt, któremu podlega dana straż.

Certyfikatem nadawanym przez wojewodę honorowane są straże, które spełnią podstawowe i obligatoryjne wymagania standardu, na okres 2 lat. Przyznany certyfikat będzie mógł być wykorzystany w działalności jednostki organizacyjnej samorządu terytorialnego oraz straż gminną (miejską), której certyfikat dotyczy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.