PARTNER PORTALU
  • BGK

Kujawsko-pomorskie: Dziewięciodniowe święto województwa

  • PAP/JS    1 czerwca 2017 - 20:44
Kujawsko-pomorskie: Dziewięciodniowe święto województwa
W Toruniu 9 czerwca na scenie plenerowej CKK Jordanki w Toruniu wystąpią m.in. Kayah, Katarzyna Nosowska, Mariusz Lubomski, Grubson, Julia Pietrucha, Katarzyna Groniec i Ania Dąbrowska. (fot.toun.pl)

Koncerty, pikniki oraz dziękczynna msza za zatwierdzenie św. Jana Pawła II patronem województwa – tak wyglądały będą dziewięciodniowe obchody święta województwa kujawsko-pomorskiego. Celebrowanie rozpocznie się 3 czerwca, a zakończy 11 czerwca.
• Oficjalne obchody otworzy uroczysta sesja sejmiku województwa we Włocławku w poniedziałek 5 czerwca.

• W Toruniu 9 czerwca na scenie plenerowej CKK Jordanki w Toruniu wystąpią m.in. Kayah, Katarzyna Nosowska, Mariusz Lubomski, Grubson, Julia Pietrucha, Katarzyna Groniec i Ania Dąbrowska.

Święto obchodzone jest na pamiątkę wizyt świętego Jana Pawła II w województwie kujawsko-pomorskim. Oficjalnie papież dwukrotnie odwiedzał Kujawy i Pomorze: w 1991 roku, gdy był we Włocławku (6 i 7 czerwca) oraz w 1999 r. - wizyta w Toruniu i Bydgoszczy (7 czerwca).

Stolica Apostolska zatwierdziła swoim dekretem św. Jana Pawła II patronem województwa kujawsko-pomorskiego - ogłosił biskup toruński Andrzej Suski podczas uroczystej części sesji sejmiku województwa 27 marca. Radni wyrazili w swoim stanowisku zadowolenie z tego faktu. Uroczyste przyjęcie patronatu nastąpi 7 czerwca. Tego dnia w katedrze świętych Janów w Toruniu odprawiona zostanie uroczysta msza dziękczynna za zatwierdzenie świętego Jana Pawła II patronem województwa.

Tegoroczne obchody rozpoczną się 3 czerwca. W Toruniu tego dnia odbędzie się kolejna edycja pikniku ekologicznego "Śniadanie na trawie", a także koncert piosenek Wojciecha Młynarskiego i występ Julii Marcell. Tego samego dnia we Włocławku zaplanowano festyn rodzinny, który zwieńczy koncert Czesław Śpiewa. W niedzielę (4 czerwca) odbędą się kolejna edycja rodzinnego festynu "Bajkowa Bydgoszcz" na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej oraz festyn i koncert Hanny Śleszyńskiej w inowrocławskim Parku Solankowym.

"Święto województwa nierozłącznie związane jest z postacią patrona naszego regionu świętego Jana Pawła II. Jak co roku przygotowaliśmy mnóstwo wydarzeń dla mieszkańców i naszych gości. Zapraszamy do dobrej zabawy na festynach, piknikach i koncertach" - podkreślił marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Oficjalne obchody otworzy uroczysta sesja sejmiku województwa we Włocławku w poniedziałek 5 czerwca. W Toruniu 9 czerwca na scenie plenerowej CKK Jordanki w Toruniu wystąpią m.in. Kayah, Katarzyna Nosowska, Mariusz Lubomski, Grubson, Julia Pietrucha, Katarzyna Groniec i Ania Dąbrowska. W ramach obchodów odbędą się ponadto m.in. Regionala Fiesta Balonowa w Toruniu, Defilada Sił Dętych w Bydgoszczy, VI Astrofestiwal w Radziejowie oraz rodzinne pikniki z potańcówkami w Bydgoszczy i Grudziądzu.

Od 5 do 7 czerwca między Bydgoszczą, Toruniem a Włocławkiem będzie kursował specjalny Pociąg Papieski. Patronowi województwa będzie też poświęcony mural autorstwa Andrzeja Poprostu, który z okazji święta województwa powstaje na ścianie kamienicy przy Bulwarach Marszałka Józefa Piłsudskiego 25 we Włocławku.

Podczas Święta Województwa upamiętniona zostanie postać Władysława Raczkiewicza. Zaplanowana z tej okazji konferencja naukowa oraz uroczyste otwarcie wystawy poświęconej ostatniemu wojewodzie pomorskiemu i pierwszemu prezydentowi RP na uchodźstwie odbędą się 6 czerwca w Toruniu. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.