PARTNER PORTALU
  • BGK

Kujawsko-pomorskie: Ponad 60 mln zł na ochronę zabytków

  • PAP/EM    18 stycznia 2017 - 16:08
Kujawsko-pomorskie: Ponad 60 mln zł na ochronę zabytków
Kościół św. Mikołaja w Bydgoszczy (fot. Tymon Markowski/ kujawsko-pomorskie.pl)

• Samorząd woj. kujawsko-pomorskiego wydał ponad 60 mln zł na ochronę zabytków przez ostatnie 8 lat.
• Przeznaczane na ten cel w latach 2007-15 środki stanowiły 10,4 proc. wydatków na kulturę i ochronę dziedzictwa, co jest najwyższym wskaźnikiem w kraju.
Poza prezentacją zbiorczych danych, które wskazują, że każde województwo przeznaczało w latach 2007-15 rocznie średnio ok. 84 mln zł na kulturę, Główny Urząd Statystyczny (GUS) wykonał zestawienie kierunków finansowania w tej dziedzinie. Kujawsko-pomorskie prowadzi w rankingu środków przeznaczanych na ochronę zabytków i opiekę nad zabytkami (10,4 proc.). Średnia ogólnopolska wynosi 5,9 proc. W zestawieniu GUS na kolejnych miejscach znalazły się woj. lubelskie (9,5 proc.) i podkarpackie (8,9 proc.).

"Wspólnie z mieszkańcami i opiekunami zabytków udało nam się zrobić wiele dla ochrony dziedzictwa kulturowego Kujaw i Pomorza. Efekty naszych działań widać w całym regionie w postaci odnowionych i uchronionych przed zniszczeniem obiektów. Potrzeby są wciąż duże, dlatego będziemy nadal konsekwentnie wspierać prace w zabytkach" - powiedział w środę marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Według danych samorządu województwa w latach 2009-16 ze środków budżetowych oraz Regionalnych Programów Operacyjnych poprzedniej i nowej perspektywy finansowania na ochronę zabytków wydano ponad 60 mln zł. Suma ta pozwoliła na realizację ok. tysiąca przedsięwzięć w tej dziedzinie. Składają się na to m.in. remonty konserwatorskie i restauracje dzieł sztuki.

"Od 2009 roku konsekwentnie przeznaczamy na tego rodzaju przedsięwzięcia znaczne kwoty. Co istotne, wsparciem obejmujemy nie tylko znane wszystkim zabytki z najwyższej półki, ale także skromne kościółki w niewielkich wsiach" - podkreślił Całbecki.

Zmienia się charakter zadań finansowanych w tym obszarze w województwie kujawsko-pomorskim.

"Początkowo były to przede wszystkim remonty, a teraz częściej celem są prace restauratorskie np. parafie, które wcześniej naprawiały przede wszystkim cieknące dachy na budynkach kościelnych, obecnie składają wnioski o pomoc w przeprowadzeniu odnowienia fresków i ołtarzy" - informują przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego.

W 2014 r. województwo kujawsko-pomorskie zostało wyróżnione w prestiżowym konkursie UE "Europa Nostra Awards". Doceniono wtedy nieprzeciętny wkład władz regionalnych w "konserwację, ochronę i promocję zabytków oraz dziedzictwa kulturowego".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Beata Fajencka , 2017-01-20 12:59:11

    I znowu pieniądze są przekazywane kościołom , czy nie posiadamy innych zabytków , tylko sakralne ? . To skandal aby pod osłonką ratowania zabytków , wspierać kościół .