PARTNER PORTALU
 • BGK

Kujawsko-Pomorskie: Radni chcą by św. Jan Paweł II został patronem województwa

 • PAP/AT    15 lutego 2016 - 19:26
Kujawsko-Pomorskie: Radni chcą by św. Jan Paweł II został patronem województwa
W uzasadnieniu stanowiska sejmiku wskazano, że więź mieszkańców województwa z Janem Pawłem II wyrażają drukowane wspomnienia i albumy, patronaty nadawane miejscowościom, gminom, szkołom i instytucjom, a także różne pomniki i dęby (fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl/kujawsko-pomorskie.pl)

O ustanowienie św. Jana Pawła II patronem województwa kujawsko-pomorskiego zwrócili się w poniedziałek radni sejmiku do biskupów diecezjalnych. Chcą, aby dniem patronalnym był 7 czerwca, kiedy przypadają rocznice wizyt papieża w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku.
Z inicjatywą ustanowienia św. Jana Pawła II patronem województwa wystąpiła grupa radnych, którzy 27 kwietnia 2014 r. uczestniczyli w uroczystości kanonizacji papieża. Sejmik stanowisko w tej sprawie przyjął przez aklamację.

"Radni Województwa wyrażają prośbę o ustanowienie świętego Jana Pawła II patronem województwa kujawsko-pomorskiego. Prośbę kierujemy do biskupów diecezjalnych, których jurysdykcja obejmuje obszar diecezji znajdujący się w naszym województwie" - głosi stanowisko.

W dokumencie podkreślono, że sejmik w 2008 r. ustanowił 7 czerwca świętem województwa, a data ta związana jest z pobytem Jana Pawła II w 1991 r. we Włocławku oraz w 1999 r. w Bydgoszczy i Toruniu.

"Dekret biskupa diecezjalnego, ustanawiający 7 czerwca dniem patronalnym Jana Pawła II na ziemi kujawsko-pomorskiej, jeszcze mocniej zjednoczy wojewódzką wspólnotę samorządową. Stała, wciąż pielęgnowana i pogłębiana obecność w zbiorowej świadomości nauczania Jana Pawła II, a także jego święte wstawiennictwo, wzbogacą współczesne i przyszłe pokolenia, będąc źródłem nieprzemijających wartości, w dialogu i wzajemnym poszanowaniu spajających społeczne relacje" - napisali radni.

W uzasadnieniu stanowiska sejmiku wskazano, że więź mieszkańców województwa z Janem Pawłem II wyrażają drukowane wspomnienia i albumy, patronaty nadawane miejscowościom, gminom, szkołom i instytucjom, a także różne pomniki i dęby.

Jan Paweł II jest honorowym obywatelem 15 miast i gmin w regionie oraz doktorem honoris causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego imię noszą dwa licea ogólnokształcące, 23 szkoły podstawowe, dziewięć zespołów szkół i dwa przedszkola. Zeszły rok, decyzją sejmiku, był obchodzony w województwie jako Rok Jana Pawła II.

Papież Jan Paweł II w ramach pielgrzymek do ojczyzny odwiedził region dwukrotnie.

Pierwszą wizytę złożył w 1991 r. we Włocławku, gdzie 6 czerwca spotkał się z katechetami, nauczycielami i uczniami w katedrze, a 7 czerwca oprawił mszę na lotnisku. Kolejną wizytę złożył 7 czerwca 1999 r. Bydgoszczy i Toruniu. Najpierw odprawił mszę na lotnisku w Bydgoszczy, a później poleciał do Torunia, gdzie na krótko wstąpił do katedry, na uniwersytecie spotkał się z rektorami 200 szkół wyższych i odprawił mszę na lotnisku.

Parafie z terenu województwa kujawsko-pomorskiego wchodzą w skład diecezji bydgoskiej, toruńskiej i włocławskiej, ale również archidiecezji gnieźnieńskiej oraz diecezji pelplińskiej i płockiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • bogaty w miłosierdzie, 2016-02-19 01:04:36

  autor watykańskiej konstytucji (tzw. kodeksu prawa kanonicznego z 1983r.) - Karol Wojtyła wskazał , w rozdziale o wiernych (kanony od 200 in.), min. że niepożądanym w kościele jest biedny, więc i Całbecki biedę z województwa skuteBo dla całb. wszak wzorcem jestcznie uniewidoczni, tak że tylko ich p...esele pozostaną jawne do czerpania deputatów itp. dofinansowań z Warszawy.  rozwiń
 • oliwa, 2016-02-16 20:36:39

  Jak można narzucać komuś czyjąś wiarę.Państwo powinno być apolityczne.Może całbecki jest sługusem rydzyka i wiadomej wiary.
 • anioł, 2016-02-16 11:55:29

  To teraz już subwencji i "janosikowego" nie będą potrzebowali. JP II pomoże, może wypłaci 1000+. Szczęść Boże.