PARTNER PORTALU
  • BGK

Kujawsko-pomorskie świętuje

  • KB    2 czerwca 2010 - 10:09

Gala samorządowca w Operze Nova i uroczysta sesja sejmiku województwa z udziałem zaproszonych gości będą głównymi oficjalnymi wydarzeniami tegorocznych obchodów Święta Województwa.
Wydarzeniom towarzyszyć będą festyny i koncerty, a także Maraton Metropolii ze startem na toruńskiej Motoarenie i metą na stadionie Zawiszy w Bydgoszczy. Gościem honorowym uroczystości będzie prymas senior Polski, kardynał Józef Glemp, który przybędzie do Torunia 7 czerwca.

Gala w Operze Nova ( piątek, 4 czerwca) wpisuje się obchody 20. rocznicy reaktywowania samorządu terytorialnego w wolnej Polsce. Stu sześćdziesięciu dziewięciu samorządowców - postaci zasłużonych dla wszystkich szczebli samorządowej administracji w Kujawsko-Pomorskiem, a także samej idei samorządności – odbierze z rąk marszałka Piotra Całbeckiego medale Unitas Durat Cuiaviano-Pomeraniensis. Wśród odznaczonych znaleźli się radni i wójtowie gmin wiejskich, radni i prezydenci miast, starostowie i burmistrzowie, radni powiatów, członkowie sejmiku, a także pierwszy marszałek województwa Waldemar Achramowicz.

Gościem uroczystej sesji sejmiku (poniedziałek, 7 czerwca) będzie prymas senior, kardynał Józef Glemp, który przyjmie tytuł honorowego obywatela województwa. To pierwszy taki tytuł w historii regionu, przyznany w uznaniu zasług księdza kardynała związanych z pełnieniem przez niego posługi najwyższego hierarchy polskiego Kościoła katolickiego w trudnych czasach PRL-u, a potem w latach transformacji ustrojowej. W sesji wezmą udział przedstawiciele Kościoła, posłowie i senatorowie, członkowie Parlamentu Europejskiego, a także reprezentanci samorządów lokalnych z całego województwa.

Podczas tej samej sesji zostanie wręczone inne przyznawane po raz pierwszy regionalne wyróżnienie – Nagroda Województwa Kujawsko-Pomorskiego Stella Copernicana Cuiaviae & Pomeraniae. Otrzyma ją Uniwersytet Mikołaja Kopernika za całokształt działań na polu akademickim, dydaktycznym i naukowym, w 65. rocznicę utworzenia uczelni.

Obchody Święta Województwa, które odbywają się w tym roku po raz trzeci, zaplanowano tym razem na 11 dni, między 3 a 13 czerwca. Imprezą otwierającą będzie plenerowy koncert „Uwielbienie”, który odbędzie się w czwartek 3 czerwca, w dniu obchodzonego przez katolików na całym świecie święta Bożego Ciała, na Starym Rynku we Włocławku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • kolo, 2010-06-02 15:31:18

    Na wałach przeciw powodziowych powinni świętować