Kujawsko-pomorskie świętuje

Gala samorządowca w Operze Nova i uroczysta sesja sejmiku województwa z udziałem zaproszonych gości będą głównymi oficjalnymi wydarzeniami tegorocznych obchodów Święta Województwa.

Wydarzeniom towarzyszyć będą festyny i koncerty, a także Maraton Metropolii ze startem na toruńskiej Motoarenie i metą na stadionie Zawiszy w Bydgoszczy. Gościem honorowym uroczystości będzie prymas senior Polski, kardynał Józef Glemp, który przybędzie do Torunia 7 czerwca.

Gala w Operze Nova ( piątek, 4 czerwca) wpisuje się obchody 20. rocznicy reaktywowania samorządu terytorialnego w wolnej Polsce. Stu sześćdziesięciu dziewięciu samorządowców - postaci zasłużonych dla wszystkich szczebli samorządowej administracji w Kujawsko-Pomorskiem, a także samej idei samorządności – odbierze z rąk marszałka Piotra Całbeckiego medale Unitas Durat Cuiaviano-Pomeraniensis. Wśród odznaczonych znaleźli się radni i wójtowie gmin wiejskich, radni i prezydenci miast, starostowie i burmistrzowie, radni powiatów, członkowie sejmiku, a także pierwszy marszałek województwa Waldemar Achramowicz.

Gościem uroczystej sesji sejmiku (poniedziałek, 7 czerwca) będzie prymas senior, kardynał Józef Glemp, który przyjmie tytuł honorowego obywatela województwa. To pierwszy taki tytuł w historii regionu, przyznany w uznaniu zasług księdza kardynała związanych z pełnieniem przez niego posługi najwyższego hierarchy polskiego Kościoła katolickiego w trudnych czasach PRL-u, a potem w latach transformacji ustrojowej. W sesji wezmą udział przedstawiciele Kościoła, posłowie i senatorowie, członkowie Parlamentu Europejskiego, a także reprezentanci samorządów lokalnych z całego województwa.

Podczas tej samej sesji zostanie wręczone inne przyznawane po raz pierwszy regionalne wyróżnienie – Nagroda Województwa Kujawsko-Pomorskiego Stella Copernicana Cuiaviae & Pomeraniae. Otrzyma ją Uniwersytet Mikołaja Kopernika za całokształt działań na polu akademickim, dydaktycznym i naukowym, w 65. rocznicę utworzenia uczelni.

Obchody Święta Województwa, które odbywają się w tym roku po raz trzeci, zaplanowano tym razem na 11 dni, między 3 a 13 czerwca. Imprezą otwierającą będzie plenerowy koncert „Uwielbienie”, który odbędzie się w czwartek 3 czerwca, w dniu obchodzonego przez katolików na całym świecie święta Bożego Ciała, na Starym Rynku we Włocławku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Na wałach przeciw powodziowych powinni świętować

kolo, 2010-06-02 15:31:18 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE