PARTNER PORTALU
  • BGK

Kukiz'15 zgłosił Józefa Brynkusa do Komitetu Narodowych Obchodów 100-lecia Niepodległości

  • PAP/KDS    28 lipca 2017 - 16:17
Kukiz'15 zgłosił Józefa Brynkusa do Komitetu Narodowych Obchodów 100-lecia Niepodległości
Już trzy partie podały nazwiska osób, które będą je reprezentowały w Komitecie (fot. UM Warszawa)

Znamy kolejne nazwisko polityka, który będzie należał do Komitetu Narodowych Obchodów 100-lecia Niepodległości. W piątek (28 lipca) o zgłoszeniu posła Józefa Brynkusa poinformował Klub Kukiz'15. W pracach Komitetu udział weźmie też m.in. Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO) i Dariusz Klimczak (PSL).
Prezydent Andrzej Duda podpisał 27 kwietnia ustawę, która zakłada powołanie Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP, złożonego m.in. z prezydenta, marszałka Sejmu, marszałka Senatu i premiera. Ustawa zakłada, że w przygotowaniu Narodowych Obchodów powinny brać udział partie polityczne i inne ugrupowania.

Jak poinformował Jakub Kulesza, poseł Kukiz'15, Klub zgłosił do Komitetu Narodowych Obchodów 100-lecia Niepodległości Józefa Brynkusa.

Poseł powiedział, że jest przygotowany do prac w Komitecie. "Jestem historykiem, moja specjalność to historia XX wieku, posiadam stosowne przygotowanie pod względem merytorycznym oraz organizacyjnym" - podkreślił poseł Kukiz'15.

PO w pracach Komitetu będzie reprezentowała prezydent Warszawy. "Szef partii Grzegorz Schetyna zgłosił Hannę Gronkiewicz-Waltz, jako wiceprzewodniczącą partii i prezydent stolicy" - podkreślał Jan Grabiec, rzecznik PO

PSL będzie reprezentował w Komitecie wiceszef partii Dariusz Klimczak. "Będę zwracał uwagę na próby upolitycznienia obchodów; będę bronił obiektywizmu" - zadeklarował Klimczak.

Nadal nie wiadomo, kogo do Komitetu zgłosiło Prawo i Sprawiedliwość.

Uczestnictwa w Komitecie Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości odmawia Nowoczesna. Według lidera Nowoczesnej Ryszard Petru, prezydent, który przygotował projekt ustawy, chce "upartyjnić święto narodowe".

Celem ustawy o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP jest stworzenie ram organizacyjnych, które umożliwią przygotowanie uroczystości odbywających się w latach 2017-2021.

Zająć ma się tym właśnie Komitet złożony z najwyższych władz Rzeczypospolitej, w tym prezydenta, marszałka Sejmu, marszałka Senatu, premiera i wskazanych w ustawie członków Rady Ministrów, Pełnomocnika Rządu do spraw obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Po wyrażeniu zgody przez właściwy organ partii lub ugrupowania, udział w pracach Komitetu wezmą przedstawiciele partii politycznych lub ugrupowań, które tworzą klub parlamentarny albo poselski w Sejmie, oraz tych, które w Sejmie obecnej kadencji nie są reprezentowane, lecz którym przysługuje subwencja z budżetu państwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.